Przedsiębiorcy mają problem ze zwłoką w zapłacie za towar lub usługę, gdyż bez względu na wypłacalność kontrahenta trzeba wystawić fakturę i odprowadzić VAT.
By uniknąć tej sytuacji, należy zażądać od partnera zaliczki w wysokości VAT. Gdy jednak podejrzewamy, że kontrahent może wcale nie zapłacić, przed podpisaniem kontraktu partnera trzeba sprawdzić. Zaliczymy tutaj dane dotyczące siedziby, referencji, poprosimy o aktualne dokumenty finansowe i zapytamy o plany inwestycyjne. Warto tez sprawdzić, czy firma nie ma zaległości wobec innych podmiotów.
Możemy także zastosować poręczenie wekslowe, bo kiedy dłużnik nie zapłaci, mamy prawo skierować sprawę do sądu gospodarczego w trybie nakazowym. Istnieje też możliwość zabezpieczenia należności zastawem rejestrowym w przypadku ruchomości i hipoteki na nieruchomości.
Gdy jednak dłużnikowi grozi upadłość, wtedy należy zastrzec prawa własności rzeczy sprzedanej wraz z datą pewną albo przewłaszczyć na zabezpieczenie. W drugim przypadku istnieje pewne ryzyko. Przykładowo, ze sprzętu RTV w dniu ogłoszenia upadłości, w magazynie zostaną tylko kartony. Dlatego ważne jest ustalenie sposobu kontroli towaru będącego w posiadaniu dłużnika.