Na Białorusi wprowadzono zakaz hodowli świń w gospodarstwach leżących w promieniu pięciu km od państwowych kompleksów produkcji trzody chlewnej; zakaz wprowadzono w ramach zaostrzenia walki z afrykańskim pomorem świń - poinformowały we wtorek lokalne media.
Stosowne postanowienie przyjęło białoruskie ministerstwo rolnictwa i gospodarki żywnościowej. Postanowienie opublikowano w internecie.
Zakaz trzymania świń w 5-kilometrowej strefie od państwowych kompleksów produkcji trzody chlewnej dotyczy generalnie producentów prywatnych, czyli tzw. gospodarstw farmerskich i hodowców indywidualnych. Zatwierdzone zmiany mają na celu wsparcie walki z bardzo niebezpieczną dla trzody chlewnej chorobą - afrykańskim pomorem świń (ASF), wykrytym w czerwcu na Białorusi.
Władze w Mińsku, jak pisze niezależna gazeta internetowa "Biełorusskije Nowosti", poinformowały, że przyczyną choroby stała się zarażona mieszanka paszowa, dostarczona spoza granic Białorusi.
Według tego samego źródła, na Białorusi utworzono sztab do walki z ASF, na którego czele stoi wicepremier Michaił Rusy.
Afrykański pomór świń pierwszy raz odnotowano w 1903 r. w Afryce Południowej. Choroba dotyka świnie i dziki, powoduje duże straty ekonomiczne, ponieważ nie ma na nią szczepionki. Aby jej przeciwdziałać, trzeba stosować ścisłą kwarantannę. Ogniska AFS wykryto w 2011 r. w Rosji. W Polsce przeprowadzono wówczas badanie monitoringowe świń i dzików w pasie przygranicznym, tj. w województwach: podkarpackim, lubelskim, podlaskim i warmińsko-mazurskim.
Zakaz sprowadzania świń i wieprzowiny z Białorusi wprowadziły Polska, Rosja, Ukraina, Litwa i Łotwa. Białoruś z kolei, jak piszą "Biełorusskije Nowosti", wprowadziła zakaz wwozu świniny z szeregu regionów w Rosji.
6260001
1