Przynajmniej do 30 czerwca będzie obowiązywać zakaz transportu żywego drobiu z Czech na wszystkich przejściach granicznych woj. dolnośląskiego, jakie wprowadził Dolnośląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii Zbigniew Suchecki. Zakaz związany jest z wystąpieniem ogniska ptasiej grypy typu H5N1 w województwie Pardubicky Kraj w Czechach.
Jak poinformował PAP w piątek Grzegorz Wall, inspektor ds. chorób zakaźnych Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynaryjnego we Wrocławiu zakaz obowiązuje tylko do końca miesiąca, ale jeśli zajdzie taka potrzeba zostanie przedłużony. Wall dodał, że zakaz wwozu do Polski drobiu żywego dotyczy tylko woj. pardubickiego, gdzie na fermie drobiu w Tisovej wykryto wirusa ptasiej grypy.
W związku z wprowadzeniem zakazu wydział zarządzania kryzysowego Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego zobowiązał powiatowe centra zarządzania kryzysowego w województwie do poinformowania hodowców o sposobie postępowania z drobiem w sytuacji zagrożenia ptasią grypą. Sztab kryzysowy zwrócił się także do powiatów o "wzmożenie czujności w ocenie objawów grypopodobnych występujących u osób, szczególnie tych wracających z Czech".
Zakaz wprowadzono - jak informował Suchecki - na podstawie informacji Komisji Europejskiej o "wystąpieniu ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków typu H5N1 na terytorium Republiki Czeskiej".
W rodę zablokowano dwa transporty drobiu żywego z Czech, które miały być wwiezione do Polski. "Transport wrócił do Czech" - mówił Wall.
W czwartek czeskie służby weterynaryjne poinformowały, że wirus ptasiej grypy, który wykryto na fermie drobiu w Tisovej w powiecie orlickousteckim, we wschodnich Czechach, to groźny dla człowieka szczep H5N1. Badanie wirusa przeprowadziły laboratoria w Pradze.
Z powodu choroby padło w Tisovej ok. 1800 indyków. Na fermie jest w sumie 6 tys. sztuk drobiu; ptaki mają być zlikwidowane. Na miejscu są wojsko, policja i weterynarze, wokół wsi wyznaczono dwie strefy kwarantanny o promieniu 3 i 10 km.
Powiat Uście nad Orlicą (Usti nad Orlici) sąsiaduje z Polską. Czesi wiosną wykryli kilka przypadków pojawienia się H5N1 u łabędzi, ale nigdy wśród drobiu hodowlanego. PAP
6967501
1