Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Zakaz podtrzymany

30 lipca 2007
Nie udało się. Komisja Europejska podtrzymała decyzję, w której zakazuje polskim rybakom połowów dorszy na Bałtyku. Nasz rząd się z tym nie zgadza i zapowiada, że sprawa znajdzie swój finał w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości. Jeśli i to nie poskutkuje, to trzeba się zastanowić nad świadomym łamaniem unijnego zakazu – twierdzi resort gospodarki morskiej i rybołówstwa.

Polscy rybacy wyłowili już trzykrotnie więcej dorszy, niż zezwala im na to przyznany całoroczny limit. To główny argument Komisji Europejskiej, który przesądził o wydaniu zakazu. My z takim stanowiskiem Brukseli się nie zgadzamy. Zdaniem resortu gospodarki morskiej dane, na które powołują się unijni urzędnicy są błędne. Stąd pomysł przeprowadzenia wspólnych analiz.

Rafał Wiechecki Minister Gospodarki Morskiej i Rybołówstwa: - Będziemy wnioskowali o komisję, która oszacuje ile tego dorsza jest. Tym bardziej, że Szwedzi, Niemcy i najprawdopodobniej Duńczycy łowią więcej. Tak więc chcemy mieć wiarygodne dane.

To jednak wymaga czasu, którego z kolei rybacy nie mają. Dla nich każdy dodatkowy dzień postoju w porcie to dotkliwe straty. Zdaniem armatorów sytuację mogłoby rozwiązać specjalnie wydane w tym celu zezwolenia. Takie uprawnienia ma resort gospodarki morskiej i rybołówstwa.

-Jeśli Unia tego wymaga, to minister powinien nam pozwolić łowić chociaż w strefie 12 milowej czyli naszej strefie ekonomicznej. – mówią rybacy.

Decyzja będzie jednak sprzeczna ze stanowiskiem Unii i narazi nas na dalsze kary. Mimo to, zgoda Rządu na łamanie zakazu nie jest wykluczona.

- Będziemy się musieli zastanowić na forum rządowym, czy zgadzamy się z rybakami i nie przestrzegamy zakazu Unijnego czy też nie. – mówi Rafał Wiechecki

Tym czasem z Brukseli napłynęła też i dobra informacja. Komisja Europejska złagodziła zasady przyznawania pomocy publicznej w rybołówstwie. Oznacza to, że polski rząd, jeśli tylko znajdzie środki w budżecie, będzie mógł w ciągu najbliższych 3 lat przekazać branży rybackiej ponad 21 milionów euro. Dotychczasowy limit pomocy w przeliczeniu na kuter wynosił 3 tysiące euro. Decyzja Brukseli zwiększa ją nawet do 30 tysięcy.

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę