Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Zagrożenie dla unijnego rynku biopaliw

13 września 2013
Copa-Cogeca krytykuje wyniki głosowania w Paralamencie Europejskim  za narzuceniem ograniczenia do 6 % stosowania biopaliw pochodzących z upraw żywieniowych oraz wprowadzeniem czynników ILUC
Zdaniem Copa Cogeca  takie posunięcie nie uwzględnia realiów produkcji biopaliw oraz stanowi zagrożenie dla przyszłości unijnego przemysłu biopaliw, stabilności rynku, zielonego wzrostu i dostaw pasz.
- W rolnictwie i przemyśle dokonano  olbrzymich inwestycji na rzecz sektora biopaliw po tym, jak w 2006 r. instytucje europejskie porozumiały się co do tego, że do 2020 r. 10 % paliw wykorzystywanych w transporcie ma pochodzić z odnawialnych źródeł energii. Zmiana polityki o 180 stopni w celu dalszego ograniczenia – do 6 %, jest absolutnie nie do przyjęcia”. Takie posunięcie zagrozi unijnym celom w kontekście energii i zmiany klimatu, dostawom pasz i 200000 miejsc pracy, szczególnie na obszarach wiejskich – mówi Pekka Pesonen, sekretarz generalny Copa Cogeca.
 
Produkty uboczne produkcji biopaliw konwencjonalnych, takie jak mączka  rzepakowa, wysłodki buraczane i wywar gorzelniany zbożowy suszony odgrywają istotną rolę na rynku białek paszowych oraz w unijnym łańcuchu dostaw żywności, gdzie UE rejestruje coraz
poważniejsze niedobory.

  Jak podkreśla Copa Cogeca produkcja biopaliw konwencjonalnych jest skutecznym sposobem przywrócenia równowagi w sytuacji deficytu białek roślinnych w UE, podwyższenia stabilności rynków towarowych oraz cen dla konsumentów i rolników oraz pełnego wykorzystania zdolności produkcyjnej UE na rzecz stymulowania zielonego wzrostu na obszarach wiejskich Niedawno opublikowane badanie dowodzi ponadto, że produkcja biopaliw w UE nie zagraża dostawom żywności i nie powoduje wzrostu cen żywności na świecie.

- Dlatego też udział biopaliw pochodzących z upraw żywieniowych musi wzrosnąć przynajmniej do 8 %, a ponadto wszelkie odpady i pozostałości powinny wejść w zakres celu dotyczącego biopaliw zaawansowanych - podsumowuje Pesonen.

Copa-Cogeca odrzuca wprowadzenie czynników ILUC na rzecz sprawozdawczości
w obydwu dyrektywach UE z powodu braku rozsądnych dowodów naukowych. Wykorzystany
model nie jest przejrzysty i nie nadaje się do precyzyjnego oszacowania zakresu zmiany
użytkowania gruntów i wynikających z niej emisji gazów cieplarnianych, ze względu
na uchybienia w weryfikacji danych oraz poważne problemy metodologiczne. NW ocenie Copa Cogeca należy również odrzucić wielokrotne naliczanie, jako że wprowadza ono obywateli w błąd co do rzeczywistego poziomu zasobów odnawialnych.

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę