- Po fali powrotów do kraju z emigracji, Polacy ponownie decydują się na życie za granicą. Jednak tym razem nie są to wyjazdy na kilka miesięcy, ale na stałe - czytamy w dzisiejszej "Rzeczpospolitej'.
Za granicą osiedlają się najczęściej młodzi, przedsiębiorczy i dobrze wykształceni Polacy. Wybierają emigrację, bo szukają stabilnej pracy, spokoju i dobrych warunków życia dla rodziny.
W porównaniu do poprzednich lat w ubiegłym roku liczba rezydentów w Wielkiej Brytanii wzrosła o blisko 12 proc. - wynika z danych brytyjskiego urzędu statystycznego. Do tej pory ich liczba wzrastała rocznie maksymalnie o 2 proc.
Polskich pracowników nie brakuje także w Niemczech. W 2011 r. do tego kraju przyjechało 173 tys. Polaków. Dla porównania - 95 tys. Rumunów i 51 tys. Bułgarów.
Polacy częściej wyjeżdżają na stałe - uważają cytowane przez gazetę agencje pośredniczące w pracy za granicą
Jak wynika ze znowelizowanej ustawy o szkolnictwie wyższym, od 1 października uczelnie będą musiały śledzić losy swoich absolwentów - informuje "Rzeczpospolita".
Resort nauki zastrzega, że dane trzeba zbierać "po trzech i pięciu latach od dnia ukończenia studiów", ale o tym, jak często uczelnie będą przeprowadzać badania, zdecydują same szkoły. Już teraz niektóre uczelnie przeprowadzają ankiety wśród absolwentów.
Stosowane są różne metodologie badań. Najczęściej uczelnie wysyłają do absolwentów e-maile z linkiem do zamieszczonej na stronie internetowej ankiety. Nad ujednoliceniem zasad badań pracuje zespół pracowników UW oraz Instytutu Badań Edukacyjnych.