Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Żądła śmierci

22 sierpnia 2003

Strażak użądlony podczas akcji przez szerszenie trafił do szpitala. W Mystkowie te owady zabiły dwie krowy.

Podczas akcji usuwania gniazda szerszeni w Jazowsku strażak z nowosądeckiej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej został czterokrotnie użądlony w dłoń przez te groźne owady. Ich żądła przebiły rękawicę oraz gumowy kombinezon. Mężczyzna na kilka godzin trafił do szpitala, gdzie podano mu silne środki odczulające. Wcześniej w Mystkowie szerszenie zabiły dwie dorodne krowy. Trzeba było rozebrać komin w pobliskim domu, by dostać się do ich gniazda.

W tym tygodniu podobnych interwencji było średnio po dziesięć dziennie. W Krynicy szerszeń użądlił w szyję strażaka, który z daleka przyglądał się akcji kolegów. Mężczyzna zaczął puchnąć, więc błyskawicznie przetransportowano go do szpitala. Po trwającej kilka godzin obserwacji połączonej z podawaniem kroplówki zwolniono go do domu. W czwartek w Jazowsku szerszenie przebiły rękawicę ochronną i gumowy kominezon, po czym wbiły czterokrotnie użądliły strażaka w dłoń. Mężczyzna spędził kilka godzin w szpitalu. Lekarze obawiali się o jego życie, bo tyle użądleń może zabić zdrowego, dorosłego człowieka.

Wojciech Dobrowolski, lekarz z izby przyjęć sądeckiego szpitala:
Użądlenie przez szerszenie jest groźne dla życia w kilku przypadkach. Dotyczy to przede wszystkim osób uczulonych, u których może dojść do wstrząsu anafilaktycznego, mogącego doprowadzić do śmierci. Użądlenie jest też niebezpieczne dla dzieci i to niezależnie od tego, czy są uczulone, czy też nie. W przypadku dorosłego, zdrowego człowieka może się ono okazać groźne w skutkach, gdy obejmuje okolice szyi, twarzy i oczu. W takiej sytuacji dochodzi często do obrzęku tkanek, a w jeśli szerszeń użądlił w szyję, istnieje niebezpieczeństwo uduszenia pacjenta. Chorym, którzy trafiają do szpitala, podajemy środki przeciwuczuleniowe, przede wszystkim sterydy. Należy pamiętać, by nie zwlekać z szukaniem fachowej pomocy lekarskiej, gdy pojawią się duszności. To groźny objaw, który może świadczyć o uczuleniu.

Chemia i buty
Strażacy wyjeżdżają do walki z szerszeniami dopiero wieczorem, ponieważ tylko wtedy jest gwarancja, że wszystkie okazy będą już w gnieździe. Do działania przystępują ubrani w gumowe kombinezony ochronne, choć - jak widać - nie zawsze są one skuteczne. Szerszenie są spryskiwane silnymi substancjami owadobójczymi, które je oszałamiają. Potem gniazdo wkłada się do worka, a następnie "neutralizuje" (owady najczęściej po prostu są rozdeptywane). W krajach Europy Zachodniej rolnicy opracowali już skuteczne sposoby walki z szerszeniami. Wiedzą, że są one mięsożercami, dlatego umieszczają zatrute mięso w pobliżu ich siedliska. Owady jedzą je, a resztki przenoszą do gniazda, by nakarmić larwy. W ten sposób ginie cała kolonia.


POWIĄZANE

Nie ma turów jest Turvita w dolinie Liwca Twaróg jest tym światowym wyróżnikiem,...

Transformacja energetyczna w Polsce nabiera tempa. Coraz większe znaczenie w tym...

W Polsce występuje ponad 470 gatunków pszczół, a na świecie ich liczba przekracz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę