Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Żaby po przejściach

9 lipca 2004

EkoFundusz dofinansuje budowę dziewięciu przejść dla płazów pod drogą powiatową Zwierzyniec-Sochy. To będzie największa tego typu inwestycja w kraju. Prace rozpoczną się jeszcze w tym roku.

Corocznie wiosną w okresie wędrówek do zbiorników wodnych na drogach przecinających Roztoczański Park Narodowy ginie wiele gatunków płazów. Aby temu zapobiec, od wielu lat wzdłuż miejsc ich nasilonych wędrówek rozkładane są plastikowe płotki zaporowe, a wędrujące płazy są okresowo zbierane i wypuszczane bezpiecznie do zbiorników. Takie działania mają niestety charakter doraźny. Pod kołami samochodów wciąż ginie sporo ropuch, traszek i kumaków.

Trzeba był o szukać lepszych rozwiązań, dlatego Starostwo Powiatowe w Zamościu, Urząd Miasta i Gminy w Zwierzyńcu oraz dyrekcja Roztoczańskiego Parku Narodowego opracowali projekt, który zakłada wybudowanie dziewięciu przejść dla płazów pod drogą powiatową Zwierzyniec-Sochy. W planach jest też ścieżka rowerowa wzdłuż drogi. W zeszłym roku starosta zamojski wystąpił do EkoFunduszu z wnioskiem o dofinansowanie w 90 proc. inwestycji, która ma kosztować ok. 1,3 mln zł. - Inwestycja jest potrzebna, a zaproponowane rozwiązanie jest bardzo ciekawe. Jeżeli takie programy mają być realizowane, to tylko w parkach narodowych - powiedział wicedyrektor RPN Zdzisław Strupieniuk.

Na rozstrzygnięcie trzeba było poczekać kilka miesiecy. Opłacało się uzbroić w cierpliwość. - EkoFundusz pozytywnie przychylił się do wniosku. Budowę dziewięciu przejść podziemnych dla płazów wesprze kwotą ok. 1,1 mln zł. W sierpniu Zarząd Dróg Powiatowych ogłosi przetarg na wykonanie tej inwestycji - usłyszeliśmy od starosty zamojskiego Henryka Mateja.

Droga powiatowa Zwierzyniec-Sochy ma być zmodernizowana na odcinku 800 m. Wszystko wskazuje na to, że podziemne przepusty będą spełniać funkcję ochronną znacznie lepiej niż siatki. Wejścia do nich będą okratowane. Płazy będą do nich naprowadzane systemem rowków.

Płazy w parku
Na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego żyje 12 gatunków płazów: traszka grzebieniasta i zwyczajna oraz kumak nizinny, grzebiuszka ziemna, ropucha szara i zielona, rzekotka drzewna oraz żaby: wodna, śmieszka, jeziorkowa, trawna i moczarowa. Miejscem ich rozrodu są głównie stawy Echo, rzeka Wieprz z licznymi starorzeczami oraz niewielkie śródleśne stawki.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę