Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Zabawki źle oznakowane

30 sierpnia 2005
20 proc. zbadanych zabawek i 11 proc. artykułów pielęgnacyjnych dla dzieci jest źle oznakowanych – wynika z kontroli przeprowadzonej przez podległą Prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Inspekcję Handlową

W drugim kwartale br. Inspekcja Handlowa na zlecenie Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przeprowadziła w sześciu województwach (kujawsko-pomorskim, lubuskim, opolskim, podlaskim, pomorskim i świętokrzyskim) kontrole zabawek i artykułów przeznaczonych dla dzieci. Badania wykazały nieprawidłowości dotyczące niezgodnego z prawem oznakowania produktów. Zabawki nie miały m.in. obowiązkowego znaku CE, nie były do nich dołączone polskie wersje językowe instrukcji, brakowało także pełnego adresu importera, niezbędnego w wypadku dochodzenia roszczeń.

 

Ponadto, podczas kontroli zbadano zawartość ftalanów, czyli substancji chemicznych stosowanych do zmiękczenia plastiku. W 1999 r. Komisja Europejska zabroniła ich stosowania przy produkcji zabawek oraz artykułów pielęgnacyjnych dla dzieci poniżej 3 roku życia. Badania przeprowadzone na zlecenie Komisji wykazały, że niektóre z ftalanów mają negatywny wpływ na prawidłowy rozwój dzieci, które mają kontakt z zabawkami i innymi przedmiotami zawierającymi te substancje. Chodzi m.in. o lalki, ubranka dla lalek, samochody i inne pojazdy dla dzieci posiadające miękkie opony, zabawki do kąpieli, plastikowe zwierzątka, piłki, itp., a także produkty przeznaczone do ssania przez dziecko lub do ułatwiania zasypiania, odpoczynku lub karmienia, np. smoczki, gryzaki, grzechotki, śliniaki i inne. W Polsce zakaz stosowania ftalanaów w produkcji artykułów dla dzieci obowiązuje od 1 maja 2004 roku, a dopuszczalna zawartość wynosi 0,1 proc.

 

Przeprowadzone przez Inspekcje kontrole wykazały, że w artykułach przeznaczonych dla dzieci nie znajdują się zawyżone zawartości niebezpiecznych substancji. Inspekcja Handlowa zwraca jednak uwagę, że producenci zabawek – zwłaszcza spoza Unii Europejskiej – obchodzą obowiązujące przepisy i stosują inne, nowe substancje, które są mniej szkodliwe, ale ich stężenie może być niebezpieczne dla zdrowia dzieci.

 

Kontrole ww. produktów będą powtarzane. Jednocześnie Urząd przypomina producentom i importerom zabawek, jak również rodzicom, że na każdej zabawce powinien znaleźć się znak CE. Dodatkowo w szczególności powinny się tam znaleźć:

  1. informacje zawierające nazwę i adres producenta lub importera zabawki;
  2. informacje o przeznaczeniu zabawki;
  3. stosowne ostrzeżenia, a w szczególności:

 

  • czy jest odpowiednia dla dzieci poniżej trzeciego roku życia wraz z informacją o szczególnym ryzyku z nim związanym,
  • czy jest przeznaczona do użytku pod nadzorem osoby dorosłej;
  1. instrukcja obsługi w języku polskim;
  2. instrukcja i ostrzeżenie o umiejętnościach koniecznych do korzystania z zabawek;
  3. informacja o sposobie konserwacji.

 

Wszelkie zastrzeżenia dotyczące oznakowania zabawek można zgłaszać w wojewódzkich inspektoratach Inspekcji Handlowej.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę