W drugim kwartale br. Inspekcja Handlowa na zlecenie Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przeprowadziła w sześciu województwach (kujawsko-pomorskim, lubuskim, opolskim, podlaskim, pomorskim i świętokrzyskim) kontrole zabawek i artykułów przeznaczonych dla dzieci. Badania wykazały nieprawidłowości dotyczące niezgodnego z prawem oznakowania produktów. Zabawki nie miały m.in. obowiązkowego znaku CE, nie były do nich dołączone polskie wersje językowe instrukcji, brakowało także pełnego adresu importera, niezbędnego w wypadku dochodzenia roszczeń.
Ponadto, podczas kontroli zbadano zawartość ftalanów, czyli substancji chemicznych stosowanych do zmiękczenia plastiku. W 1999 r. Komisja Europejska zabroniła ich stosowania przy produkcji zabawek oraz artykułów pielęgnacyjnych dla dzieci poniżej 3 roku życia. Badania przeprowadzone na zlecenie Komisji wykazały, że niektóre z ftalanów mają negatywny wpływ na prawidłowy rozwój dzieci, które mają kontakt z zabawkami i innymi przedmiotami zawierającymi te substancje. Chodzi m.in. o lalki, ubranka dla lalek, samochody i inne pojazdy dla dzieci posiadające miękkie opony, zabawki do kąpieli, plastikowe zwierzątka, piłki, itp., a także produkty przeznaczone do ssania przez dziecko lub do ułatwiania zasypiania, odpoczynku lub karmienia, np. smoczki, gryzaki, grzechotki, śliniaki i inne. W Polsce zakaz stosowania ftalanaów w produkcji artykułów dla dzieci obowiązuje od 1 maja 2004 roku, a dopuszczalna zawartość wynosi 0,1 proc.
Przeprowadzone przez Inspekcje kontrole wykazały, że w artykułach przeznaczonych dla dzieci nie znajdują się zawyżone zawartości niebezpiecznych substancji. Inspekcja Handlowa zwraca jednak uwagę, że producenci zabawek – zwłaszcza spoza Unii Europejskiej – obchodzą obowiązujące przepisy i stosują inne, nowe substancje, które są mniej szkodliwe, ale ich stężenie może być niebezpieczne dla zdrowia dzieci.
Kontrole ww. produktów będą powtarzane. Jednocześnie Urząd przypomina producentom i importerom zabawek, jak również rodzicom, że na każdej zabawce powinien znaleźć się znak CE. Dodatkowo w szczególności powinny się tam znaleźć:
Wszelkie zastrzeżenia dotyczące oznakowania zabawek można zgłaszać w wojewódzkich inspektoratach Inspekcji Handlowej.