Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Za wypalanie traw zabiorą dopłaty

26 lutego 2004

Znowu głupota zbiera żniwo - płoną rowy, łąki, lasy. Strażacy mają nadzieję, że po wejściu Polski do Unii ten problem znacznie się zmniejszy, bo rolnicy którzy będą wypalać trawy, nie dostaną dopłat.

W tym roku strażacy z województwa kujawsko-pomorskiego wyjeżdżali do pożarów traw już 78 razy. Spłonęło ok. 48 hektarów łąk. W okolicach Chełmna ktoś podpalił trawy i w ten sposób zniszczył 0,18 hektara rezerwatu przyrody.

Niebezpieczny zabieg
Najgorzej jest w weekendy. Wtedy płonie najwięcej rowów i łąk w okolicach Grudziądza, Świecia, Nakła, Bydgoszczy i Torunia. - W tym roku, z powodu prawie bezśnieżnej zimy, wypalanie traw rozpoczęło się wcześniej niż zwykle - mówi brygadier Paweł Frątczak, rzecznik Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu. - Trawa jest bardzo sucha i wystarczy wiatr, by pożar przeniósł się nawet z prędkością 60 kilometrów na godzinę. Nieraz dochodziło już do nieszczęść z powodu przeniesienia ognia na domy, czy nawet do wypadków na drogach z powodu ich zadymienia. Poza tym taki źle rozumiany "zabieg agrotechniczny" niszczy przyrodę.

Gleba w dobrej kulturze
Już przy 50 st. C giną tkanki roślinne, a podczas wypalania traw temperatura na powierzchni gleby dochodzi do 700 st. C. Niszczone są pędy i korzenie roślin wieloletnich, giną trawy i najcenniejsze gatunki ziół. Uśmiercana jest flora bakteryjna, przyspieszająca rozkład resztek roślinnych i asymilację azotu atmosferycznego. Giną mrówki niszczące szkodniki, drapieżne owady, żaby, jeże, krety, młode zające i gromady ptaków, które mają na łąkach tereny lęgowe. Podpalone torfowiska tlą się przez wiele dni, a nawet miesięcy, powodując nie tylko straty roślinności, ale także masy organicznej. Na łąkach wypalana jest próchnica, co powoduje kurczenie się ziemi i powstawanie szczelin, a to prowadzi do erozji głębszych warstw gleby.

- Wypalanie traw to nie jest postępowanie zgodne z "dobrą praktyką rolniczą" i za takie działanie grozi odebranie dopłat bezpośrednich - ostrzega Domicela Duszka z Wydziału Środowiska i Rolnictwa Urzędu Wojewódzkiego. Już niebawem na pola wyruszą członkowie komisji wyznaczonych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jeśli zauważą oni ślady po wypalaniu traw, rolnik może nie otrzymać dopłat.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę