Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Za trzy miesiące BioForum 2010 w Łodzi

19 lutego 2010
Tegoroczne BioForum - międzynarodowa platforma prezentacji usług  badawczych dla biosektora, które są oferowane nie tylko przez firmy,  ale głównie przez uczelnie oraz instytuty naukowe - odbędzie się w  dniach 19-21 maja w Łodzi. Do aktualnej edycji zaproszono rekordową  liczbę instytutów, które przedstawią osiągnięcia realizowanych prac  badawczo-rozwojowych.
Swoją ofertę współpracy z biznesem zaprezentują m.in. Masaryk  University, Instytut Biologii Medycznej PAN, Instytut Immunologii i  Terapii Doświadczalnej PAN, Uniwersytet Jagielloński oraz Latvian  Biomedical Research and Study Centre.
Dzięki uczestnictwu w BioPartneringu instytuty te zyskają możliwość  nawiązania długofalowej współpracy z partnerami środowiska nauki i biznesu. BioPartnering realizuje przesłanie BioForum 2010 - umożliwia i promuje dialog między nauką a biznesem w sektorze LifeScience,  kluczowy dla podtrzymania dynamiki rozwoju obu tych dziedzin.
"Jest wiele przykładów długofalowej współpracy, np. między firmami  farmaceutycznymi i biotechnologicznymi a ośrodkami  badawczo-rozwojowymi" - przekonuje kierująca projektem Monika  Sowińska. Na przykład - dodaje - dzięki owocnym relacjom firmy  CelonPharma, Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN i  Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, CelonPharma uzyskała osiągnięcia,  umożliwiające dołączenie do grona światowych liderów w zakresie  wdrażania technologii siRNA do celów terapeutycznych.
Międzynarodowe targi BioForum organizuje zespół prof. Tadeusza  Pietruchy, pracownika naukowego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i  twórcy firmy Bio-Tech Consulting, jednej z nielicznych polskich spółek zajmujących się procesem komercjalizacji.
"Wyszukujemy projekty aplikacyjne, powstałe w polskich laboratoriach,  chronione od strony własności intelektualnej" - mówi w portalu IP HUB  prof. Pietrucha. Jak dodaje, zadaniem firmy Bio-Tech Consulting jest  
wyszukiwanie, przetwarzanie oraz gromadzenie informacji o projektach  badawczo-rozwojowych z zakresu biomedycyny, biotechnologii, biochemii,  biologii molekularnej i biofarmacji oraz przekształcanie ich na  
projekty biznesowe. Konsultanci poszukują partnerów biznesowych dla  polskich naukowców i firm oraz pomagają w ocenie realizacji projektów  na każdym etapie ich wdrażania.
Profesor zaznacza, że takich projektów wciąż jest zbyt mało. Jego  zdaniem, problem wynika z wygodnictwa. Łatwiej jest publikować w  czasopismach naukowych prace poznawcze, niż opracować projekt, który  musi się obronić rynkowo, a więc innowację, która zaspokoi konkretne  potrzeby. Weryfikatorem takiej pracy nie jest recenzent a rynek."Staramy się inicjować zakładanie firm biotechnologicznych. Żeby taka  firma powstała, trzeba mieć przede wszystkim dobry projekt - dobry, a  więc również zabezpieczony pod względem jego wartości intelektualnej"  
- tłumaczy prof. Pietrucha sympatykom projektu IP HUB,  popularyzującego wiedzę o ochronie IP.
Prof. Pietrucha podkreśla, że ochrona własności intelektualnej w  biotechnologii ma bardzo konkretny wymiar finansowy.
"Własność intelektualna jest dobrze chroniona, jeśli jest  zabezpieczona patentem co najmniej polskim, a najlepiej amerykańskim  lub europejskim. Tymczasem w Polsce nawet krajowych zgłoszeń  patentowych w obszarze biotechnologii i biobiznesu jest bardzo mało w  porównaniu z liczbą publikacji pochodzących z laboratoriów" - mówi ekspert.
Do rozpoczęcia działalności skłoniły profesora doświadczenia i  obserwacje wyniesione z pobytu w USA. Jego firma jest rozpoznawana w  środowisku naukowców i przedsiębiorców działających w tzw. obszarze
biobiznesu, czyli w sektorze farmaceutycznym, biotechnologicznym i  kosmetycznym.
Więcej informacji o ostatnich inicjatywach Bio-Tech Consulting w  serwisie Nauka w Polsce: Innowacje dla piękna.

POWIĄZANE

Wczesne etapy wegetacji rzepaku ozimego co prawda przebiegały w sprzyjających wa...

Surowe przepisy chronią jakość i bezpieczeństwo upraw Aby nawozy mogły pojawić s...

Producenci żywności zyskują teraz dostęp do narzędzia, które maksymalizuje wydaj...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę