MERCOSUR1
TSW_XV_2025

ZA Puławy: Nawozowy Mega Projekt

5 stycznia 2016
3 czerwca w Puławach Zakłady Azotowe „Puławy” S.A. podpisały list intencyjny w sprawie realizacji międzynarodowego projektu badawczego w zakresie wykorzystania nawozów azotowych na doświadczalnych poletkach obszaru Polski, Niemiec i Czech. Partnerami Spółki oraz sygnatariuszami listu są instytuty naukowe z Polski, Czech i Niemiec (Instytut Nawozów Sztucznych w Puławach, Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa –Państwowy Instytut Badawczy w Puławach, Instytut Praski w Czechach, Instytut Mecklenburg Vorpommern w Republice Federalnej Niemiec), Akademia Rolnicza w Szczecinie oraz partnerzy handlowi: Unibaltic Agro, AGRO CS, F. Rellmann GmbH. „MEGA PROJEKT” zakreślony został na lata 2008-2012.
Efektem współpracy ma  być ocena produkcyjnych, ekonomicznych i środowiskowych skutków nawożenia roślin stałymi i płynnymi nawozami azotowymi a w konsekwencji wdrożenie do produkcji i dystrybucja nawozów nowej generacji.

     


Projekt prowadzony jest na terenie krajów stanowiących tzw. „home market” (naturalny i najbliższy rynek zbytu) dla Puław. Celem projektu jest: wzbogacenie wiedzy rynkowej, wykreowanie nowych marek nawozów, rozbudowa portfolio produktów, zyski ze sprzedaży nowych nawozów, budowa wizerunku Zakładów Azotowych „Puławy” S.A. – jako firmy innowacyjnej.
W ramach projektu uruchomiono już badania doświadczalne na terenie Polski. Badania są przekrojowe, prowadzone w czterech regionach: na Pomorzu, w województwie dolnośląskim, wielkopolskim i na Lubelszczyźnie a od jesieni dodatkowo w jednym regionie w Niemczech i w jednym regionie w Czechach. Przekrojowość projektu dotyczy grup badanych roślin: pszenicy, rzepaku i kukurydzy.
Badania dadzą odpowiedź (w postaci konkretnych wyników) na pytanie, które nawozy lepiej spisują się w procesie nawożenia tradycyjnego. Czy nawozy azotowe proste, takie jak saletra amonowa, saletrzak, czy też nawozy nowej generacji zawierające azot i siarkę. Badania zweryfikują również, czy stosowanie nawozów płynnych azotowych typu RSM zawierających siarkę i magnez jest ekonomicznie korzystniejsze dla rolników oraz czy, w dobie ocieplającego się klimatu, utrudnień w obrocie saletrą amonową, uwolnieniem ceł antydumpingowych na nawozy z Rosji i Ukrainy oraz wyższych kosztów produkcji nawozów granulowanych, bardziej pożądane.

- Badań tego typu i na tę skalę jeszcze w Polsce nie przeprowadzano – twierdzi Prezes Zarządu ZA „Puławy” S.A. – Paweł Jarczewski. - Wyniki będą prezentowane w publikacjach i na konferencjach dla dużej grupy odbiorców, w której oprócz naukowców znajdą się przede wszystkim klienci ZAP- rolnicy.

Nowe produkty nawozowe: granulowane i płynne nie tylko poszerzą paletę produktów proponowanych przez ZAP, ale są także odpowiedzią na nowe trendy dla nawozów.

Spodziewamy się, że najbliższe lata będą ciągle koniunkturalnie dobre dla producentów nawozów, ale uwalnianie ceł anty-dumpingowych spowoduje otwarcie rynków dla konkurentów zza wschodniej granicy. Wówczas aktywizacja spółki w dystrybucji nawozów nowej generacji zmniejszy ryzyko konkurencji z nawozami prostymi znajdującymi się w palecie producentów byłych krajów WNP. – dodaje prezes P. Jarczewski.

Nawozy nowej generacji będą tańsze w produkcji od nawozów obecnie produkowanych granulowanych (mocznik, saletra amonowa), czy też krystalicznych jak siarczan amonu. Ich nowa jakość odpowiada zainteresowaniu rolników nawozami zawierającymi siarkę i magnez, o większych rozmiarach i lepszej trwałości granul, możliwych do transportu nawet luzem.

***

Zakłady Azotowe „Puławy” Spółka Akcyjna. Spółka giełdowa (od października 2005 r.), której głównym akcjonariuszem jest Skarb Państwa (50,73%). Działa obecnie na trzech głównych rynkach produktowych:
nawozów dla sektora rolniczego (mocznik, saletra amonowa, roztwór saletrzano-mocznikowy RSM, siarczan amonu) – czołowy producent w kraju i na świecie
melaminy (wykorzystywana do produkcji żywic syntetycznych, które mają zastosowanie m.in. w przemyśle meblarskim, rynku farb i lakierów, przemyśle włókienniczym, czy papierniczym) – trzeci producent na świecie, jedyny producent w Polsce,
kaprolaktamu (tworzywo wykorzystywane m.in. do produkcji włókien tekstylnych, przemysłowych, do produkcji dywanów, czy żywic inżynieryjnych, stosowanych w przemyśle motoryzacyjnym, elektronicznym i spożywczym) – jeden z dwóch producentów w Polsce.

Spółka jest największą firmą w branży nawozowo-chemicznej w Polsce i liczącym się producentem na świecie. Około połowa jej przychodów pochodzi z eksportu.
Więcej informacji: www.zapulawy.pl


POWIĄZANE

W ostatnich latach przemysł rozrywkowy w Polsce przechodzi dynamiczne zmiany. Dz...

W dzisiejszym świecie, w którym technologia jest nieodłącznym elementem życia co...

W dzisiejszym świecie zmiany w gospodarce zachodzą w zastraszającym tempie. Prze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę