Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Za mało ruchu, za dużo pracy

11 października 2006

Ponad połowa z nas jest niezadowolona ze stanu własnego zdrowia. Jak twierdzi co czwarty pytany, do jego poprawy mogłoby się przyczynić spokojniejsze życie

Jesteśmy coraz bardziej zmęczeni i mamy za mało czasu dla siebie. Taki oto wniosek nasuwa się po zapoznaniu się z wynikami tegorocznego raportu "Odżywianie i zdrowie Polaków w kontekście międzynarodowym". Po raz drugi został on sporządzony przez grupę badawczą Ipsos. W porównaniu z ubiegłym rokiem o 6 punktów procentowych wzrosła liczba respondentów, którzy chcieliby żyć spokojniej. O tyle samo (do 72 proc.) powiększyła się grupa ludzi poświęcająca wolny czas na oglądanie telewizji.

- Znaczna część moich pacjentów skarży się, że za dużo czasu spędza w pracy. A to niewątpliwie wpływa na niemożność prawidłowego odżywania się czy uprawiania sportów - przyznaje dr Marek Jarecki, dyrektor medyczny regionu warszawskiego Klinik Lux-Med. To również o tyle niebezpieczne, że osoby spędzające wiele godzin w pracy częściej cierpią na nadciśnienie.

Mimo wszystko większość Polaków (65 proc.) twierdzi, że odżywia się "dość zdrowo". Oznacza to, że spożywają regularnie trzy posiłki dziennie, dbając o to, by na talerzu znalazło się miejsce dla rozmaitych potraw. W porównaniu z mieszkańcami Szwecji, Belgii, USA i Kanady jesteśmy jednak mniej zainteresowani kupowaniem tzw. zdrowej żywności, np. o niskiej zawartości tłuszczu czy cukru. Częściej niż Amerykanie i Kanadyjczycy popijamy między posiłkami alkohol. Takie nawyki deklaruje 10 proc. Polaków i tylko 3 proc. respondentów innych narodowości.

Dobra wiadomość jest taka, że niemal 40 proc. z nas twierdzi, że w ciągu ostatniego pół roku wprowadziło w swojej diecie zmiany. Polegają one na ograniczeniu jedzenia niezdrowych produktów, a wprowadzeniu nowych, bardziej pożywnych. - Często kończy się tylko na deklaracjach - uważa dr Marek Jarecki. - Wiem, ile wysiłku kosztuje mnie przekonanie pacjentów, by zmienili swoje nawyki żywieniowe. To bardzo trudne. Na niektórych, zwłaszcza mężczyzn, najlepiej działa strach. A przecież wystarczy przestrzegać prostej zasady: jeść pięć niewielkich posiłków dziennie, w tym porządne śniadanie i lekką kolację.

Choć liczba osób z nadmiarem kilogramów w badanych krajach jest porównywalna z tą w Polsce, to jednak najwięcej Polaków (68 proc.) uważa swoją wagę ciała za odpowiednią. Być może dlatego, że w sumie mamy dwukrotnie mniej ludzi chorobliwie otyłych.

Mimo to jesteśmy najmniej zadowoleni ze stanu swojego zdrowia. Podczas gdy w innych krajach jako dobry ocenia go co najmniej 46 proc. badanych, w Polsce 42 - częściej mężczyźni (48 proc.) niż kobiety (36 proc.). Za najpoważniejsze schorzenia uważamy: nowotwory, choroby serca, układu krążenia oraz AIDS. Niestety, w walce z nimi Polacy odczuwają brak sojuszników. Może o tym świadczyć fakt, że tylko 39 proc. ufa swojemu lekarzowi. To najgorszy wynik spośród respondentów wszystkich państw, podobnie jak i w ubiegłym roku.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę