Nadprodukcja mleka w Unii Europejskiej wyniosła w zeszłym sezonie ponad milion ton. Tradycyjnie największe przekroczenie limitów zanotowali Niemcy i Włosi. Ale w tym roku do tej grypy dołączyło kolejne państwo – Polska.
Włoscy i niemieccy rolnicy wyprodukowali za dużo o 290 milionów kilogramów mleka, a polscy o 287 milionów kilogramów. Swój limit produkcji przekroczyli także Hiszpanie, Belgowie, Irlandczycy, Portugalczycy oraz Czesi.
Najmniejsze przekroczenia w produkcji zanotowały Dania i Luksemburg. Teraz wszystkich rolników, którzy przekroczyli swój indywidualny limit czeka zapłacenie tzw. opłat wyrównawczych. W przypadku polskich gospodarzy kara wyniesie 55 groszy za kilogram. Od tej kwoty trzeba odjąć już zapłacone 20 groszowe zaliczki.
Kary byłyby mniejsze, gdyby Komisja Europejska zdążyła przed wakacjami wydać decyzję o konwersji kwoty bezpośredniej na hurtową. Dopiero po jej wydaniu Agencja Rynku Rolnego zwróci część pobranej od rolników kary.
Problem nadprodukcji uderzy nie tylko w producentów, ale także w przetwórców mleka. Bowiem zgodnie z przepisami opłatę wyrównawczą najpierw płaci mleczarnia.
Problem w tym, że przetwórcy mleka nie mają takich sum na kontach. W przypadku dużych mleczarni w grę wchodzą miliony złotych.
W całej Unii Europejskiej wysokość kar wyniesie 364 miliony euro.
PRZEKROCZENIE LIMITÓW PRODUCKJI MLEKA W UE
w milionach kilogramów
WŁOCHY 290
NIEMCY 290
POLSKA 287
HISZPANIA 67
BELGIA 27
IRLANDIA 26
PORTUGALIA 26
CZECHY 20
DANIA 2
LUKSEMBURG 2