16 poprawek wprowadzili senatorowie do omawianej w trakcie pierwszego w tym roku posiedzenia senatu ( 8- 9 styczeń) ustawy o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych lub edukacyjnych.
Ustawa ma na celu wdrożenie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE dotyczącej ochrony zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych. Obowiązująca w Polsce ustawa z 2005 r. o doświadczeniach na zwierzętach nie uwzględnia wszystkich regulacji unijnych. Nowa ustawa ma zmniejszyć cierpienie zwierząt i ograniczyć ryzyko prowadzenia doświadczeń zbędnych. Przewiduje ona powołanie komisji etycznych: krajowej i lokalnych, które będą udzielały zgodę na prowadzenie projektów wymagających doświadczeń na zwierzętach. Zagwarantowany został udział przedstawicieli organizacji pozarządowych w tych komisjach oraz współpraca z nimi weterynarzy nadzorujących instytucje prowadzące doświadczenia.
Ustawa zakłada monitorowanie stanu zwierząt laboratoryjnych. W tym celu zobowiązuje hodowców, dostawców i użytkowników do zapewnienia zwierzętom właściwej opieki weterynaryjnej. Nakłada też wymóg, zgodnie z którym wykorzystywane do badań zwierzęta mają być utrzymywane w warunkach odpowiednich dla ich gatunku, a zastosowane metody badawcze ograniczają do minimum lub eliminują ból, cierpienie i przedłużający się stres.