Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi 11 lipca rozpatrzyła sprawozdanie podkomisji nadzwyczajnej o komisyjnym projekcie ustawy o zmianie ustawy o rybactwie śródlądowym oraz ustawy - Prawo wodne).
Projekt z druku 1126 dotyczy uszczegółowienia art. 4 ustawy w zakresie stosowania prawa pierwszeństwa w zawieraniu umów na rybackie korzystanie z publicznych śródlądowych wód powierzchniowych.Podkomisja zdecydowała o skreśleniu art. 2, w konsekwencji zmienił się tytuł na: ustawa o zmianie ustawy o rybactwie śródlądowym
W posiedzeniu uczestniczył sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Kazimierz Plocke.
Natomiast na kolejnym posiedzeniu Komisja rozpatrzyła informację Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o społeczno-gospodarczych warunkach gospodarowania na obszarach górskich - możliwościach wsparcia oraz planowanych zmian legislacyjnych na poziomie krajowym oraz Unii Europejskiej.
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Krystyna Gurbiel, poinformowała o dodatkowym wsparciu terenów górskich jako obszarów o odmiennych warunkach naturalnych, w jakich prowadzona jest działalność gospodarcza. W ramach wsparcia obniża się podatek rolny o 30% od gruntów położonych na terenach podgórskich i górskich. Pomoc ta udzielana jest również w postaci rocznych dopłat wyrównawczych do hektara użytków rolnych położonych na obszarach górskich i innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania i pozostających w użytkowaniu rolniczym, które mają na celu zapewnienie ciągłości rolniczego użytkowania ziemi, a tym samym utrzymanie żywotności obszarów wiejskich, zachowanie walorów krajobrazowych, promocję rolnictwa przyjaznego dla środowiska oraz zapobieganie wyludnieniu.
W wyniku ustaleń podjętych na Radzie UE w dniach 24-25 czerwca 2013 r. zwiększono dopuszczalną maksymalną stawkę płatności dla obszarów górskich argumentując, że dotychczasowe stawki nie pokrywały w pełni ograniczeń związanych z użytkowaniem gruntów na tych obszarach. W ramach działań inwestycyjnych w okresie 2007-2013 rolnicy, w tym rolnicy prowadzący gospodarstwa zlokalizowane na obszarach górskich, mogą również otrzymać wsparcie na cele inwestycyjne w ramach działania „Modernizacja gospodarstw rolnych” PROW na lata 2007-2013. Przeprowadzono do tej pory pięć naborów wniosków o przyznanie pomocy. Do dnia 25 czerwca br. w ramach wszystkich naborów, rolnicy złożyli ponad 96 tys. wniosków o przyznanie pomocy w ramach tego działania. Zawarto 58 tysięcy umów na łączną kwotę ponad 8 mld zł.
W trakcie dyskusji posłowie zgłaszali postulaty, aby w ministerstwie został opracowany program wsparcia obszarów górskich w postaci założeń polityki górskiej.