Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Z prac z Sejmowej Komisji Rolnictwa

5 stycznia 2016
Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi   19 lutego przeprowadziła pierwsze czytanie i rozpatrzyła poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o izbach rolniczych oraz niektórych innych ustaw .
Uzasadnienie projektu przedstawił poseł Krzysztof Jurgiel (PiS).
Projekt dotyczy przedłużenia na lata 2014-2020 okresu obowiązywania dotacji z budżetu państwa przeznaczonych na składki dla organizacji rolniczych reprezentujących interesy zawodowe rolników indywidualnych w ponadnarodowych organizacjach wobec instytucji Unii Europejskiej.
Komisja przyjęła poprawki zakładające:
- skrócenie okresu dofinansowania ww. składek tylko do roku 2014;
- dodanie art. 4, który stanowi że w 2014 roku środki na dotację celową będą pochodziły z budżetu państwa z części, którą dysponuje minister właściwy do spraw rolnictwa.
Komisja przyjęła sprawozdanie.
Sprawozdawca – poseł Henryk Kowalczyk (PiS).
Wyznaczono do 20 lutego do godziny 13.00 termin dla ministra właściwego do spraw członkostwa RP w UE na przedstawienie opinii.
Komisja postanowiła wystąpić do Marszałka Sejmu z prośbą o wprowadzenie do porządku dziennego trwającego posiedzenia Sejmu dodatkowego punktu dotyczącego rozpatrzenia sprawozdania Komisji o powyższym projekcie, zwartym w drukach 2053 i 2147. Potrzeba szybkiego uchwalenia powyższej ustawy wiąże się z trwającym rokiem budżetowym i brakiem obowiązujących przepisów w zakresie możliwości finansowania kosztów związanych z udziałem izb rolniczych i innych organizacji reprezentujących interesy zawodowe rolników indywidualnych wobec UE.

Komisja odbyła dyskusję nad projektem dezyderatu w sprawie dopuszczalnych poziomów zanieczyszczeń w środkach spożywczych.
Decyzję w tej sprawie Komisja podejmie na jednym z najbliższych posiedzeń.
W posiedzeniu uczestniczył podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Tadeusz Nalewajk.

Na kolejnym posiedzeniu Komisja wysłuchała informacji w sprawie wystąpienia afrykańskiego pomoru świń na terytorium Polski.
Informację przedstawił główny inspektor weterynarii - Janusz Związek.
Pierwszy przypadek afrykańskiego pomoru świń u dzików w Polsce został notyfikowany do Komisji Europejskiej oraz zgłoszony do organizacji międzynarodowych w dniu 17 lutego br. Przypadek dotyczył padłego dzika znalezionego w okolicy wsi Grzybowszczyzna, gm. Szudziałowo w powiecie sokólskim w odległości ok. 1 km od granicy z Białorusią
W dniu 18 lutego br. Komisja Europejska przyjęła decyzję ustanawiającą przejściowe środki dla afrykańskiego pomoru świń i wyznaczył strefy buforowe obejmujące następujące powiaty: sejneński, augustowski gm. Płaska, Lipsk, Sztabin, sokólski, białostocki gm. Czarna Białostocka, Supraśl, Zabudów, Michałowo, Gródek, hajnowski, bielski, siemiatycki, łosicki, bialski i włodawski. Równocześnie podjęto następujące działania:
- powiadomiono myśliwych o zagrożeniu oraz rozpowszechniono informację wśród właścicieli zwierząt;
- rozpoczęto zliczanie gospodarstw oraz trzody chlewnej w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca znalezienia dzika oraz penetrację terenów przygranicznych.
Jednocześnie kontynuowane są badania wszystkich odstrzelonych i padłych dzików.
Dostępne środki zarządzania kryzysowego to m.in.: mechanizm przeciwdziałający zakłóceniom na rynku, mechanizmy związane ze skutkami zwalczania chorób zwierząt oraz utratą zaufania konsumentów, mechanizmy do rozwiązywania problemów szczególnych, zezwolenie organizacjom producentów lub organizacjom międzybranżowym na zastosowanie mechanizmu wycofania z rynku lub prywatnego przechowywania produktów w celu stabilizacji sytuacji w danym sektorze.
Decyzja o zastosowaniu ww. mechanizmów, a także zakres, rodzaj działań i wysokość ewentualnego wsparcia (w tym finansowego), jakie mogą być zastosowane, może być podjęta przez Komisję Europejską w ramach uprawnień do wydawania aktów delegowanych lub wykonawczych w tym zakresie.

Komisja wysłuchała informacji Ministrów: Infrastruktury i Rozwoju oraz Rolnictwa i Rozwoju Wsi o finansowaniu i sposobie ujęcia zagadnień związanych z rolnictwem i rozwojem wsi w Umowie Partnerstwa oraz w programach operacyjnych Polityki Spójności w Polsce.
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Krystyna Gurbiel oraz dyrektor Departamentu Koordynacji Strategii i Polityk Rozwoju Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju - Agnieszka Dawydzik podkreśliły, że w Umowie Partnerstwa przyjętej przez Radę Ministrów w dniu 8 stycznia br. wprowadzono przepisy odnoszące się do wsparcia obszarów wiejskich ze środków polityki spójności. Środki z polityki spójności przeznaczane będą na rozwój przedsiębiorczości i lepsze wykorzystanie kapitału ludzkiego, w tym reorientację zawodową rolników, rewitalizację społeczną i infrastrukturalną oraz rozwój infrastruktury wodno-kanalizacyjnej i przeciwpowodziowej. Łączna kwota wsparcia obszarów wiejskich środkami polityki spójności szacowana jest na poziomie 5,2 mld euro.


POWIĄZANE

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Piątnicy została laureatem prestiżowego XVII ...

W polskim prawie cywilnym brak jest definicji siły wyższej. Jednak w doktrynie i...

Jak platformy streamingowe rewolucjonizują turnieje e-sportowe? E-sport jest już...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę