Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Z prac z Sejmowej Komisji Rolnictwa

11 października 2013
Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi 9 października rozpatrzyła informację Ministra Skarbu Państwa na temat sytuacji ekonomicznej Krajowej Spółki Cukrowej S.A. w kontekście wypłaty zaliczki na poczet dywidendy oraz na temat kolejnej koncepcji prywatyzacji KSC S.A.
Obecnie prowadzone są prace mające na celu przygotowanie koncepcji prywatyzacji KSC S.A. oraz założeń do struktury transakcji, a także opracowanie skutecznych mechanizmów dotyczących uniemożliwienia, po procesie prywatyzacji KSC S.A., wtórnego obrotu akcjami KSC S.A. poza kręgiem uprawnionych, w celu zachowania charakteru plantatorsko-pracowniczego Spółki.
Sekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa - Zdzisław Gawlik powiedział, że po zakończeniu analiz oraz zaakceptowaniu wypracowanych rozwiązań przez Kolegium MSP, opracowana zostanie koncepcja prywatyzacji Spółki. Harmonogram prywatyzacji będzie konsultowany przez Ministerstwo z przedstawicielami pracowników KSC S.A. i plantatorów buraków cukrowych.
W dniu 3 października br. w Ministerstwie Skarbu Państwa odbyło spotkanie z reprezentantami uprawnionych do nabycia akcji KSC pracowników Spółki oraz plantatorów buraków cukrowych, na którym omówione zostały założenia koncepcji prywatyzacji KSC. Obecnie Minister Skarbu Państwa oczekuje na pisemne stanowisko uprawnionych.
W dyskusji posłowie i przedstawiciele Związku Plantatorów Buraka Cukrowego postulowali o wstrzymanie procesu prywatyzacji Spółki.

Komisja rozpatrzyła też  informację Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat funkcjonowania w Polsce Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego i Rolniczego.
Porejestrowe Doświadczalnictwo Odmianowe i Rolnicze jest systemem doświadczalnym tworzonym od 2010 r. na bazie wcześniej istniejącego systemu, obejmującego swym zakresem doświadczenia odmianowe, odmianowo-agrotechniczne i inne. PDOiR jest realizowane w formie badań prowadzonych w postaci doświadczeń wykonywanych w poszczególnych województwach lub w skali całego kraju i koordynowane przez Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych.
Dyrektor COBORU - prof. Edward Gacek, przedstawił m.in. podstawy prawne działania PDOiR, strukturę organizacyjną oraz zasady i tryb prowadzenia doświadczalnictwa PDOiR , a także organizację, finansowanie i metodologię badań.
W dyskusji posłowie przede wszystkim wnioskowali o zwiększenie środków finansowych na działanie Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego i Rolniczego w Polsce.
W posiedzeniu uczestniczył podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Tadeusz Nalewajk.

Natomiast na kolejnym posiedzeniu Komisja rozpatrzyła informację Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o udziale w pracach Rady Ministrów UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa we wrześniu 2013 r.
Podsekretarz stanu w MRiRW - Tadeusz Nalewajk poinformował, że agenda spotkania obejmowała pakiet dotyczący reformy Wspólnej Polityki Rolnej: płatności bezpośrednich dla rolników, wspólnej organizacji rynków produktów rolnych, wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) oraz finansowania Wspólnej Polityki Rolnej. Dalszych negocjacji w zakresie płatności bezpośrednich wymaga sprawa stopniowego zmniejszania płatności, elastyczność w przesuwaniu środków między filarami natomiast w zakresie rozwoju obszarów wiejskich - stawki współfinansowania z EFRROW oraz kompetencje instytucji w zakresie podziału budżetu EFRROW na kraje członkowskie w poszczególnych latach.
W sprawach bieżących posiedzenia Rady poruszono m.in. sprawę rozprzestrzeniania się Afrykańskiego Pomoru Świń oraz potrzebę skoordynowanych działań w związku z tym zagrożeniem (na wniosek delegacji Polski), zaprezentowano nową strategię „Wspieranie lasów i sektora leśnego” oraz stan prac nad zagadnieniami związanymi z międzynarodowym handlem produktami rolnymi.

Komisja rozpatrzyła również  informację Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o podejmowanych przez resort działaniach w zakresie przeciwdziałania szkodliwym informacjom pojawiającym się w mediach w odniesieniu do jakości polskiej żywności.
Podsekretarz stanu w MRiRW - Tadeusz Nalewajk, przedstawił główne działania, o charakterze promocyjno-informacyjnym, jak również dyplomatycznym. W celu wsparcia wizerunku polskiej żywności odbyło się szereg spotkań bilateralnych na szczeblu politycznym oraz z przedstawicielami branży rolno-spożywczej. Ponadto w kwietniu br. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi powołał zespół ds. ochrony wizerunku produktów rolno-spożywczych, do zadań którego należy natychmiastowe reagowanie w sytuacjach kryzysowych na rynku spożywczym oraz prowadzenie długofalowych działań mających na celu utrwalanie pozytywnego wizerunku polskiej żywności. Działania promocyjno-informacyjne polegały m.in. na prezentacji i degustacji polskich produktów, udział w targach oraz misjach gospodarczych. Prowadzone są również działania mające na celu zachęcanie producentów do uczestnictwa w systemach jakości żywności.

Komisja przystąpiła do rozpatrywania odpowiedzi Ministrów: Finansów, Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Skarbu Państwa dotyczących zagadnień podjętych na posiedzeniu Komisji w dniu 19 czerwca br. w sprawie wyścigów konnych.
Po wypowiedziach przedstawicieli organizacji związanych z wyścigami, z których jedynie odpowiedzi Ministra Skarbu Państwa uznano za zadowalające (odpowiedzi MRiRW oraz MF uznano za niepełne lub niezadowalające) stwierdzono, że należałoby przeprowadzić dodatkową kontrolę NIK w Polskim Klubie Wyścigów Konnych oraz w Ministerstwie Finansów. Przewodniczący zapowiedział, że sprawa wniosku Komisji o przeprowadzenie kontroli NIK będzie przedmiotem obrad Prezydium Komisji.


POWIĄZANE

Traktor blokujący ruch drogowy w Brukseli/ Fot. Bogdan Hoyaux [© European Union ...

Dla certyfikowanych ukraińskich producentów rolnych zajmujących się produkcją ek...

Zgodnie z wynikami trzech kwartałów 2024 r. rumuński port Konstanca zmniejszył o...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę