Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi 10 maja uchwaliła dezyderat skierowany do Ministra Skarbu Państwa w sprawie prywatyzacji Przedsiębiorstwa Przemysłu Ziemniaczanego „Trzemeszno” Sp. z o.o.
Komisja wysłuchała informacji o sytuacji na rynku tytoniu: planowanych zmianach prawa polskiego i unijnego dotyczących funkcjonowania rynku tytoniu, stanie prac nad zmianą dyrektywy 2011/37/WE oraz skutkach ewentualnych zmian dla sektora tytoniowego po jej wdrożeniu, stanowisku do petycji Krajowego Związku Plantatorów Tytoniu z dnia 28 listopada 2011 r. skierowanej do Jose Manuelo Barosso - przewodniczącego Komisji Europejskiej w sprawie polityki w odniesieniu do sektora tytoniu.
Informację przedstawił podsekretarz stanu w MRiRW - Andrzej Butra.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podejmuje szereg działań na forum UE wspierających umożliwienie stosowanie płatności związanych z uprawą tytoniu po 2013 r. W ramach konsultacji Komisji Europejskiej projektu założeń do zmiany dyrektywy 2001/37/WE Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi prezentuje stanowisko, w którym sprzeciwia się wprowadzeniu zakazu stosowania dodatków technologicznych niezbędnych głównie w obróbce uprawianej w Polsce odmiany Burley oraz tytoni ciemnych.
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia - Aleksander Sopliński, omówił założenia projektu głównych zmian dyrektywy 2001/37/WE. Głównym celem podejmowanych zmian legislacyjnych jest zmniejszenie strat zdrowotnych i ludnościowych powodowanych epidemią tytoniową i ochrona młodego pokolenia przed uzależnieniem od tytoniu.
Przedstawiciele szeroko reprezentowanych na posiedzeniu związków plantatorów tytoniu z dezaprobatą odnosili się do planowanego w nowej perspektywie finansowej wstrzymania płatności związanych z uprawą tytoniu oraz planowanych zmian dyrektywy, które ich zdaniem eliminowałyby uprawę tytoniu w Polsce, wzrost importu surowca do produkcji papierosów, wzrost szarej strefy i zmniejszenie wpływu z tytułu podatku akcyzowego oraz wzrost bezrobocia.
Komisja uchwaliła dezyderat skierowany do Prezesa Rady Ministrów w sprawie planowanej zmiany dyrektywy 2001/37/WE.
Komisja wysłuchała też nformacji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o sytuacji na rynku drobiu z uwzględnieniem programu zwalczania salmonellozy oraz utylizacji padłych zwierząt.
Informację przedstawił podsekretarz stanu w MRiRW - Andrzej Butra.
Przedstawiciele związków hodowców drobiu zwracali uwagę na brak pomocy finansowej ze środków państwowych na pomoc hodowcom w przypadku konieczności utylizacji padłych zwierząt oraz postulowali zmianę regulującego ten problem rozporządzenia. Jest to o tyle ważne, że firmy ubezpieczeniowe odmawiają zawierania ubezpieczeń ze względu na duże odszkodowania.
8964827
1