Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Z prac z Sejmowej Komisji Rolnictwa

5 stycznia 2016
Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi  10 maja uchwaliła dezyderat skierowany do Ministra Skarbu Państwa w sprawie prywatyzacji Przedsiębiorstwa Przemysłu Ziemniaczanego „Trzemeszno” Sp. z o.o.
Komisja wysłuchała informacji o sytuacji na rynku tytoniu: planowanych zmianach prawa polskiego i unijnego dotyczących funkcjonowania rynku tytoniu, stanie prac nad zmianą dyrektywy 2011/37/WE oraz skutkach ewentualnych zmian dla sektora tytoniowego po jej wdrożeniu, stanowisku do petycji Krajowego Związku Plantatorów Tytoniu z dnia 28 listopada 2011 r. skierowanej do Jose Manuelo Barosso - przewodniczącego Komisji Europejskiej w sprawie polityki w odniesieniu do sektora tytoniu.
Informację przedstawił podsekretarz stanu w MRiRW - Andrzej Butra.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podejmuje szereg działań na forum UE wspierających umożliwienie stosowanie płatności związanych z uprawą tytoniu po 2013 r. W ramach konsultacji Komisji Europejskiej projektu założeń do zmiany dyrektywy 2001/37/WE Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi prezentuje stanowisko, w którym sprzeciwia się wprowadzeniu zakazu stosowania dodatków technologicznych niezbędnych głównie w obróbce uprawianej w Polsce odmiany Burley oraz tytoni ciemnych.
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia - Aleksander Sopliński, omówił założenia projektu głównych zmian dyrektywy 2001/37/WE. Głównym celem podejmowanych zmian legislacyjnych jest zmniejszenie strat zdrowotnych i ludnościowych powodowanych epidemią tytoniową i ochrona młodego pokolenia przed uzależnieniem od tytoniu.
Przedstawiciele szeroko reprezentowanych na posiedzeniu związków plantatorów tytoniu z dezaprobatą odnosili się do planowanego w nowej perspektywie finansowej wstrzymania płatności związanych z uprawą tytoniu oraz planowanych zmian dyrektywy, które ich zdaniem eliminowałyby uprawę tytoniu w Polsce, wzrost importu surowca do produkcji papierosów, wzrost szarej strefy i zmniejszenie wpływu z tytułu podatku akcyzowego oraz wzrost bezrobocia.
Komisja uchwaliła dezyderat skierowany do Prezesa Rady Ministrów w sprawie planowanej zmiany dyrektywy 2001/37/WE.

Komisja wysłuchała  też nformacji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o sytuacji na rynku drobiu z uwzględnieniem programu zwalczania salmonellozy oraz utylizacji padłych zwierząt.
Informację przedstawił podsekretarz stanu w MRiRW - Andrzej Butra.
Przedstawiciele związków hodowców drobiu zwracali uwagę na brak pomocy finansowej ze środków państwowych na pomoc hodowcom w przypadku konieczności utylizacji padłych zwierząt oraz postulowali zmianę regulującego ten problem rozporządzenia. Jest to o tyle ważne, że firmy ubezpieczeniowe odmawiają zawierania ubezpieczeń ze względu na duże odszkodowania.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę