Komisje Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa 18 kwietnia przeprowadziły wysłuchanie publiczne w sprawie przedstawionego przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej projektu ustawy o nasiennictwie .
Projektowana ustawa w brzmieniu oparta jest na przyjętej przez Sejm w dniu 1 lipca 2011 r. ustawie o nasiennictwie, z tą jednak różnicą, iż utrzymuje w mocy przepisy dotyczące odmian genetycznie zmodyfikowanych zawarte w ustawie z 26 czerwca 2003 r. o nasiennictwie (utrzymanie zakazu dopuszczenia do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej materiału siewnego odmian genetycznie zmodyfikowanych). W ocenie Prezydenta RP sprawa dopuszczenia do obrotu materiału siewnego odmian genetycznie zmodyfikowanych powinna zostać rozstrzygnięta w ustawie kompleksowo regulującej kwestię organizmów genetycznie modyfikowanych. Ustawa taka, dopuszczając ewentualnie obrót takimi roślinami – czemu Prezydent RP nie jest co do zasady przeciwny – określałaby zasady ich uprawy, w tym obowiązki spoczywające na prowadzących takie uprawy.
Projekt z druku 176 dokonuje również implementacji aktów prawnych Unii Europejskiej (m.in. dyrektywy Rady 2008/90/WE z dnia 29 września 2008 r. w sprawie obrotu materiałem rozmnożeniowym roślin sadowniczych oraz roślinami sadowniczymi przeznaczonymi do produkcji owoców; rozporządzenia Komisji (WE) nr 637/2009 z dnia 22 lipca 2009 r. ustanawiającego reguły wykonawcze co do odpowiedniego nazewnictwa odmian gatunków roślin rolniczych i warzywnych; dyrektywy Komisji 2009/145/WE z dnia 26 listopada 2009 r. przewidującej pewne odstępstwa w odniesieniu do zatwierdzania populacji miejscowych i odmian warzyw tradycyjnie uprawianych w poszczególnych miejscach i rejonach zagrożonych erozją genetyczną oraz odmian warzyw niemających wewnętrznej wartości dla plonów o przeznaczeniu handlowym, wyprodukowanych w celu uprawy w określonych warunkach, oraz wprowadzania do obrotu materiału siewnego tych populacji miejscowych i odmian).
Na podstawie wniosków wniesionych do Marszałka Sejmu dopuszczonych do udziału w wysłuchaniu publicznym zostało 35 osób (w tym m.in. przedstawiciele samorządów, organizacji pozarządowych – fundacji, stowarzyszeń, związków zawodowych oraz osoby fizyczne).
Zabierający głos byli w znaczącej większości przeciwnikami GMO. Wskazywali, że wprowadzenie upraw roślin genetycznie zmodyfikowanych m.in. doprowadzi do upadku rolnictwa ekologicznego i będzie bardzo groźne dla pszczelarstwa. Domagali się wprowadzenia przepisów uniemożliwiających sprowadzanie nasion modyfikowanych genetycznie na tzw. własny użytek. Rolnicy ekologiczni, ekolodzy, samorządowcy i naukowcy podkreślali, że niemożliwe będzie zapobieżenie przenoszenia się materiału z upraw roślin genetycznie modyfikowanych na inne rośliny.
Przedstawiciele organizacji ekologicznych popierali, będący w konsultacjach społecznych, projekt rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi, wydanego na podstawie ustawy o nasiennictwie, w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian genetycznie zmodyfikowanych. Ponadto ich zdaniem nowe przepisy ustawy o nasiennictwie powinny dawać możliwość wprowadzenia zakazu upraw GMO bez wcześniejszej zgody Komisji Europejskiej.
Uczestnicy wysłuchania wnioskowali o wycofanie z projektu ustawy o nasiennictwie przepisów ograniczających stosowanie ziarna odmian regionalnych, które – ich zdaniem – lepiej się sprawdza w lokalnych warunkach. Ponadto podkreślali, że projektowane ograniczenie spowoduje, iż odmiany nasion wysiewanych w Polsce będą dostarczane w większości przez duże korporacje.
9599650
1