Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Z prac z Sejmowej Komisji Rolnictwa

5 stycznia 2016
Komisje Rolnictwa i Rozwoju Wsi  i Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa 18 kwietnia przeprowadziły wysłuchanie publiczne w sprawie przedstawionego przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej projektu ustawy o nasiennictwie .
Projektowana ustawa w brzmieniu oparta jest na przyjętej przez Sejm w dniu 1 lipca 2011 r. ustawie o nasiennictwie, z tą jednak różnicą, iż utrzymuje w mocy przepisy dotyczące odmian genetycznie zmodyfikowanych zawarte w ustawie z 26 czerwca 2003 r. o nasiennictwie (utrzymanie zakazu dopuszczenia do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej materiału siewnego odmian genetycznie zmodyfikowanych). W ocenie Prezydenta RP sprawa dopuszczenia do obrotu materiału siewnego odmian genetycznie zmodyfikowanych powinna zostać rozstrzygnięta w ustawie kompleksowo regulującej kwestię organizmów genetycznie modyfikowanych. Ustawa taka, dopuszczając ewentualnie obrót takimi roślinami – czemu Prezydent RP nie jest co do zasady przeciwny – określałaby zasady ich uprawy, w tym obowiązki spoczywające na prowadzących takie uprawy.
Projekt z druku 176 dokonuje również implementacji aktów prawnych Unii Europejskiej (m.in. dyrektywy Rady 2008/90/WE z dnia 29 września 2008 r. w sprawie obrotu materiałem rozmnożeniowym roślin sadowniczych oraz roślinami sadowniczymi przeznaczonymi do produkcji owoców; rozporządzenia Komisji (WE) nr 637/2009 z dnia 22 lipca 2009 r. ustanawiającego reguły wykonawcze co do odpowiedniego nazewnictwa odmian gatunków roślin rolniczych i warzywnych; dyrektywy Komisji 2009/145/WE z dnia 26 listopada 2009 r. przewidującej pewne odstępstwa w odniesieniu do zatwierdzania populacji miejscowych i odmian warzyw tradycyjnie uprawianych w poszczególnych miejscach i rejonach zagrożonych erozją genetyczną oraz odmian warzyw niemających wewnętrznej wartości dla plonów o przeznaczeniu handlowym, wyprodukowanych w celu uprawy w określonych warunkach, oraz wprowadzania do obrotu materiału siewnego tych populacji miejscowych i odmian).
Na podstawie wniosków wniesionych do Marszałka Sejmu dopuszczonych do udziału w wysłuchaniu publicznym zostało 35 osób (w tym m.in. przedstawiciele samorządów, organizacji pozarządowych – fundacji, stowarzyszeń, związków zawodowych oraz osoby fizyczne).
Zabierający głos byli w znaczącej większości przeciwnikami GMO. Wskazywali, że wprowadzenie upraw roślin genetycznie zmodyfikowanych m.in. doprowadzi do upadku rolnictwa ekologicznego i będzie bardzo groźne dla pszczelarstwa. Domagali się wprowadzenia przepisów uniemożliwiających sprowadzanie nasion modyfikowanych genetycznie na tzw. własny użytek. Rolnicy ekologiczni, ekolodzy, samorządowcy i naukowcy podkreślali, że niemożliwe będzie zapobieżenie przenoszenia się materiału z upraw roślin genetycznie modyfikowanych na inne rośliny.
Przedstawiciele organizacji ekologicznych popierali, będący w konsultacjach społecznych, projekt rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi, wydanego na podstawie ustawy o nasiennictwie, w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian genetycznie zmodyfikowanych. Ponadto ich zdaniem nowe przepisy ustawy o nasiennictwie powinny dawać możliwość wprowadzenia zakazu upraw GMO bez wcześniejszej zgody Komisji Europejskiej.
Uczestnicy wysłuchania wnioskowali o wycofanie z projektu ustawy o nasiennictwie przepisów ograniczających stosowanie ziarna odmian regionalnych, które – ich zdaniem – lepiej się sprawdza w lokalnych warunkach. Ponadto podkreślali, że projektowane ograniczenie spowoduje, iż odmiany nasion wysiewanych w Polsce będą dostarczane w większości przez duże korporacje.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę