W lipcu Senacka Komisja Rolnictwa rozpatrzyła ustawę o paszach, której celem jest uregulowanie, zgodnie z aktualnymi przepisami unijnymi, zagadnień dotyczących wytwarzania, wprowadzania do obrotu i stosowania w żywieniu zwierząt pasz i pasz leczniczych.
Potrzeba uchwalenia całkowicie nowej regulacji ustawowej i usunięcia z systemu prawnego dotychczasowej, tj. ustawy z dnia 23 sierpnia 2001 r. o środkach żywienia zwierząt, wynika również z faktu, że materia objęta tą ustawą była dotychczas regulowana dyrektywami unijnymi, znajdującymi swoje rozwiązania w dotychczasowym stanie prawnym. Obecnie, znaczną część tej materii objęły rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady oraz rozporządzenia Komisji, stosowane bezpośrednio w naszym porządku prawnym, stąd konieczność zasadniczych zmian ustawodawczych. Ustawa wypracowana została na podstawie projektu rządowego, jej przepisy mają charakter dwojaki, tj: kompetencyjny - przepisy te określają właściwość organów w zakresie higieny i urzędowej kontroli pasz, wdrażający unijne dyrektywy – przepisy te regulują zasady wytwarzania, stosowania i obrotu paszami, jakość pasz, wymagania dotyczące higieny, wprowadzania do obrotu oraz sposób nadzoru i urzędowej kontroli.
Ustawa przyjęła też nowe nazewnictwo, dostosowane do przyjętego w rozporządzeniach unijnych – określenie "środki żywienia zwierząt" zostały zastąpione określeniem "pasze". Istotne zmiany wprowadzane ustawą, to miedzy innymi zastąpienie dotychczasowych zezwoleń na wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania środków żywienia zwierząt i pasz leczniczych oraz obrotu nimi – rejestracją i zatwierdzaniem zakładów, prowadzenie przez powiatowych lekarzy weterynarii wykazów zarejestrowanych i zatwierdzonych zakładów, zamiast dotychczasowej ewidencji przedsiębiorców, zastąpienie dotychczasowego operacyjnego planu gotowości - operacyjnym planem awaryjnym opracowywanym przez Głównego Lekarza Weterynarii.
Przedmiotowa ustawa zmienia kilka innych ustaw, tj: ustawę z dnia 18 grudnia 2003 r. o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności, ustawę z dnia 29 stycznia 2004 r. o Inspekcji Weterynaryjnej, ustawę z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt oraz ustawę z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej.