aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Z prac Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi

17 września 2013
Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi 12 września  rozpatrzyła poprawki zgłoszone w czasie drugiego czytania do projektu ustawy o zmianie ustawy o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych. W czasie drugiego czytania zgłoszono 5 poprawek. Komisja wnosi o przyjęcie 1 poprawki i odrzucenie 4 poprawek.
Poprawka, którą Komisja proponuje przyjąć, miała charakter redakcyjny.
Poprawki, które Komisja proponuje odrzucić, dotyczyły m.in.: możliwości sprzedaży kwot z rezerwy krajowej, które producenci mleka otrzymują bezpłatnie; wycofania wymogu wynikającego z przepisu z ustawy, by producent mleka i przetworów mlecznych będący członkiem organizacji sprzedawał całość produkcji za pośrednictwem tych organizacji lub zrzeszeń.


Komisja rozpatrzyła też  informację Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o realizacji ustawy o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z dnia 9 maja 2008 r.
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Zofia Szalczyk, przedstawiła zadania, jakie realizuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a do których należą m.in. wspieranie: inwestycji w rolnictwie, rybołówstwie, przetwórstwie produktów rolnych; przedsięwzięć związanych ze wznowieniem produkcji w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej; rozwoju rolnictwa ekologicznego i edukacji w zakresie ekologii.

Komisja rozpatrzyła również  Informację Najwyższej Izby Kontroli o przeprowadzonych kontrolach w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, w perspektywie finansowej w latach 2007-2013.
Informację przedstawił zastępca dyrektora Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi w NIK - Waldemar Wojnicz.
Najwyższa Izba Kontroli w latach 2007-2013 przeprowadziła w ARiMR 24 kontrole, których wyniki na przestrzeni tych lat były pozytywne. Jedynie problematyczna okazała się kontrola dotycząca efektywnego wykorzystania środków na inwestycje.
W dyskusji posłowie pozytywnie odnieśli się do przekazanej informacji NIK, zwracając uwagę jedynie na problemy w obszarze rybołówstwa i przestrzegając przed przesadnym podkreślaniem roli środków unijnych.
W posiedzeniu uczestniczył prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - Andrzej Gross.

Ponadto na kolejnym posiedzeniu Komisja rozpatrzyła informację Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o przyczynach i skutkach złej kondycji jakościowej dorsza bałtyckiego.
Sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Kazimierz Plocke stwierdził, że zarządzanie połowem dorsza odbywa się na podstawie wieloletniego planu zarządzania tym gatunkiem w Morzu Bałtyckim. Zgodnie ze Wspólną Polityką Rybacką zasoby eksploatowanych gospodarczo ryb objęte są monitoringiem naukowym i oceną stad. Obecnie problemem jest spadek tempa wzrostu dorsza i spadek masy ciała starszych ryb nawet o 30%.
Problem „chudego dorsza” szczegółowo zreferował przedstawiciel Morskiego Instytutu Rybackiego - prof. Jan Horbowy.
Przyczyną tego zjawiska jest wzrost stada dorsza na skutek zrównoważonego połowu, a w związku z tym, wzrost konkurencji o pokarm. Wzrostowi ilościowemu nie towarzyszy ekspansja terytorialna stada i przemieszczanie się za zasobami szprota, który jest pokarmem dla dorsza.
W dyskusji przedstawiciele organizacji branżowych rybaków winą za wystąpienie „chudego dorsza” obarczali administrację rybacką zarówno polską, jak i unijną. Ich zdaniem, na skutek zbyt niskich kwot połowowych doszło do nadmiernego zagęszczenia tych ryb i ograniczenie możliwości zarządzania zasobami. Mimo postulatów Polski Komisja Europejska przyjęła możliwość zmiany kwot połowowych jedynie o +/- 15%. Winne wystąpienia tego problemu mogą być również tzw. połowy paszowe, tj. dużych jednostek na dużych obszarach i głębokościach, które powodują zachwianie równowagi w środowisku morskim.
Zdaniem przedstawicieli resortu, brak jest dotąd potwierdzonych wyników badań, co do szkodliwości połowów paszowych. Jednym ze sposobów poprawy jakościowej dorsza jest rozrzedzenie stada poprzez jego odłów. Polscy rybacy, mimo niskich kwot połowowych od 2011 roku ich nie wykorzystują (w 2012 r. wykorzystano 68%). Powodem jest brak satysfakcjonującej ceny od zakładów skupujących dorsza na skutek jego gorszej jakości handlowej
W dyskusji posłowie zwrócili się do Prezydium Komisji o rozważenie powołania podkomisji, która swoim zakresem działania obejmowałaby sprawy rybołówstwa oraz rybactwa.

POWIĄZANE

Zmiana pozycji rolnictwa strategicznym atutem Europy!   Ponieważ Unia Europejska...

Jak pinformował na Sławomir Homaja z NSZZZ RI Solidarność, do tej pory w dopłaci...

Belgijski organ ds. zdrowia popiera nowe zasady edycji genów, inna jest opinia f...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę