Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Z prac Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi

5 stycznia 2016
Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi  19 czerwca  zapoznała się z informacją Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o realizacji ustawy z dnia 18 stycznia 2001 r. o wyścigach konnych.
Sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Kazimierz Plocke poinformował, że kwestia wyścigów konnych w Polsce jest uregulowana przepisami ww. ustawy, której integralną częścią, wydaną na jej podstawie są rozporządzenia: w sprawie ustalenia regulaminu wyścigów konnych, nadania statutu Polskiemu Klubowi Wyścigów Konnych, wysokości opłat z tytułu organizowania wyścigów konnych oraz uczestnictwa w tych wyścigach, a także szczegółowych warunków technicznych dla toru wyścigowego.
Na mocy tejże ustawy utworzono Polski Klub Wyścigów Konnych, do zadań którego należy ustalanie warunków rozgrywania gonitw oraz czuwanie nad ich przestrzeganiem oraz działanie na rzecz doskonalenia hodowli koni oraz rozwoju wyścigów konnych.

Komisja zapoznała się z informacją Ministra Skarbu Państwa o nadzorze właścicielskim nad torami wyścigów konnych, w tym o aktualnym stanie prawnym.
Teren Torów Wyścigów Konnych jest wpisany do rejestru zabytków i podlega ochronie konserwatorskiej. W 2008 r. Polski Klub Wyścigów Konnych podpisał umowę dzierżawy ze Spółką Totalizator sportowy Sp. z o.o. na 138 ha terenu Toru Służewieckiego. Totalizator Sportowy jako organizator ponosi odpowiedzialność m.in. za prawidłowy przebieg gonitw konnych, pozyskiwanie sponsorów oraz popularyzację wyścigów.

Komisja zapoznała się z informacją Ministra Finansów dotyczącą dochodów z podatku od gier z tytułu zakładów wzajemnych na sportowe współzawodnictwo zwierząt.
Zakres danych dotyczących dochodów budżetu państwa z tytułu podatku od gier wynika z rozporządzenia Ministra Finansów, a dochody z podatku od gier z tytułu zakładów wzajemnych na sportowe współzawodnictwo zwierząt nie są wykazywane w budżecie państwa jako odrębna pozycja.

Komisja wysłuchała Informacji Prezesa Najwyższej Izby Kontroli o wynikach kontroli torów wyścigów konnych.
Kontrola została przeprowadzona w IV kwartale 2012 r. Mimo stwierdzonych nieprawidłowości w działalności Polskiego Klubu Wyścigów Konnych i podmiotów zajmujących się urządzaniem wyścigów konnych, NIK oceniła pozytywnie działania w zakresie realizacji zadań określonych w ustawie o wyścigach.
W dyskusji krytycznej ocenie poddano Polski Klub Wyścigów Konnych. Przedstawiciel nowo powołanej Rady Polskiego Klubu Wyścigów Konnych zwrócił się do Komisji z wnioskiem o zobowiązanie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi do podjęcia działań zmierzających do przeniesienia rozwiązań prawnych, zawartych w ustawie o grach hazardowych, a dotyczących zakładów wzajemnych na wyścigi konne, do ustawy o wyścigach konnych.
Przewodniczący Komisji zobowiązał uczestników posiedzenia do pisemnego sformułowania wszelkich uwag i pytań związanych z omawianą na posiedzeniu problematyką. Prezydium Komisji rozpatrzy je na najbliższym spotkaniu i podejmie decyzje w tej sprawie.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę