Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi 8 listopada zapoznała się z informacją na temat hodowli gęsi białej kołudzkiej.
Dyrektor Departamentu Promocji w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego - Andrzej Mazur poinformował, że ogólnopolska akcja „Kujawsko-pomorska gęsina na św. Marcina” jest realizowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego, w ramach promocji regionu. Partnerem akcji jest Krajowa Rada Drobiarstwa-Izba Gospodarcza, a współpracę naukowo-badawczą zapewnia Instytut Zootechniki - PIB Zakład Doświadczalny w Kołudzie Wielkiej.
Jednym z celów akcji jest przywracanie tradycji wspólnego biesiadowania oraz propagowanie zdrowego i pozbawionego „chemii” mięsa z polskiej gęsi owsianej, zawierającego cenne białko oraz witaminy i związki mineralne.
Komisja zapoznała się z informacją Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o udziale w pracach Rady Ministrów ds. Rolnictwa i Rybołówstwa w październiku 2012 r. oraz o analizie kosztów produkcji rolniczej w kontekście wzrostu cen środków do produkcji rolnej.
Informację przedstawili: sekretarz stanu w MRiRW - Kazimierz Plocke oraz dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - Andrzej Kowalski.
Podczas sesji Rady Ministrów państw UE 22-23 października br. w Luksemburgu ustalono korzystne dla Polski kwoty połowowe na 2013 r., w przypadku śledzi oraz niekorzystne w przypadku łososia i dorsza. Ponadto włączono przetwórstwo ryb do Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego oraz rozłączono sektor morski od sektora rybołówstwa śródlądowego.
Komisja wysłuchała informacji Ministrów: Środowiska oraz Rolnictwa i Rozwoju Wsi o funkcjonowaniu gospodarstw rolnych i mieszkańców wsi na obszarach NATURA 2000 oraz na obszarach szczególnie narażonych (OSN), a także o ograniczeniach związanych z ochroną środowiska oraz działaniach na rzecz zrekompensowania utraconych dochodów.
Informację przedstawił sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska - Stanisław Gawłowski.
Do obszarów NATURA 2000 należy 21 proc. powierzchni kraju. 37 proc. obszarów naturowych to obszary wyznaczone na terenach rolniczych, z czego tylko na około 5 proc. stosuje się różnego rodzaju ograniczenia i wyłączenia związane z formą ochrony. Samo wyznaczenie obszarów Natura 2000 nie powoduje bezpośrednio zakazu prowadzenia na tym terenie działalności rolniczej. Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody z 16 kwietnia 2004 r. istnieje jednak zakaz podejmowania działań mogących negatywnie oddziaływać na ochronę obszarów NATURA 2000. W takich wypadkach wykonanie m.in. melioracji, zalesiania, budowy pensjonatów, remontu gospodarstwa, usunięcia drzew musi poprzedzić ocena oddziaływania na obszar NATURA 2000.
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wraz z regionalnymi dyrekcjami ochrony środowiska koordynuje projekt pn. „Opracowanie planów zadań ochronnych dla obszarów NATURA 2000 na obszarze Polski”. Celem tego programu jest stworzenie do końca 2013 r. projektów planów zadań ochronnych dla ponad 400 obszarów NATURA 2000.
Komisja wysłuchała informacji Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego o wynikach powszechnego spisu rolnego w 2010 r. w aspekcie wykorzystania danych dla budowy programów rozwoju wsi i rolnictwa.
Informację przedstawiła naczelnik Wydziału Departamentu Rolnictwa GUS - Liliana Kursa.
Jednym z podstawowych celów spisu jest zapewnienie bazy informacyjnej niezbędnej do kształtowania krajowej, regionalnej i lokalnej polityki rolnej i społecznej na wsi, a także analiza zmian w rolnictwie w latach 2002-2010. Badania struktury gospodarstw rolnych służą też ocenie i budowie narzędzi Wspólnej Polityki Rolnej w UE. W badaniach prowadzonych od lat 60. utrzymywany jest stały zestaw cech podstawowych, co umożliwia określenie tendencji zmian w rolnictwie. W spisie z 2010 r. dodano nowe badania, m.in. wdrażanie środków związanych z rozwojem obszarów wiejskich. W efekcie zebrano dane statystyczne obejmujące główne grupy zagadnień, m.in.: aktywność ekonomiczna, struktura dochodów gospodarstwa domowego z użytkownikiem gospodarstwa rolnego, działalność inna niż rolnicza prowadzona w gospodarstwie, towarowość gospodarstw i bezpośrednia sprzedaż konsumentom, użytkowanie gruntów, powierzchnia zasiewów, pogłowie zwierząt, liczba ciągników i maszyn rolniczych, rodzaje stosowanych środków ochrony roślin, metody produkcji rolniczej. Dane są dostępne na wszystkich poziomach podziału terytorialnego kraju i mogą służyć do wyliczania wskaźników wspomagających ocenę istniejących oraz budowę nowych narzędzi polityki rolnej i strategii rozwoju obszarów wiejskich.
5644510
1