Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Z prac Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi

16 września 2008
Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi   na ostatnim swoim posiedzeniu w dniu 4 września  wysłuchała informacji o realizacji programu zwalczania choroby Aujeszkyego.
Informację przedstawił sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Kazimierz Plocke.
W informacji zwrócono uwagę, że na dzień 19 sierpnia br. program realizuje się na terenie 15 województw w kraju. Wg stanu na dzień 30 lipca br. przebadano 81 406 stad świń oraz 594 341 zwierząt w tych stadach. Stwierdzono 3236 stad zakażonych, co stanowi 4% stad zbadanych oraz 46 298 zwierząt z wynikiem dodatnim badania, co stanowi 7,8% zwierząt zbadanych. Najwyższy odsetek stad zakażonych stwierdzono w woj. wielkopolskim - 7%, świętokrzyskim - 7,1% oraz kujawsko-pomorskim - 6,1%.
Program przygotowany na rok 2008 zakłada przebadanie ok. 12 mln próbek krwi pobranych od świń. Przy tak ogromnej liczbie próbek do zbadania i braku pracowników w zakładach higieny weterynaryjnej, zadanie to może być wykonane z bardzo dużym opóźnieniem, co może być źle oceniane przez KE.
W połowie sierpnia br. zostały uruchomione środki z II transzy rezerwy celowej na zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt. Z uwagi na konieczność zapewnienia ciągłości realizacji programu uzgodniono z wojewódzkimi lekarzami weterynarii wysokość kwot, które są niezbędne do tego celu. Wojewódzcy lekarze weterynarii zgłosili zapotrzebowanie na dodatkowe środki w wysokości ok. 80 mln zł, w celu realizacji wszystkich programów zwalczania chorób zakaźnych zwierząt, a w szczególności programu zwalczania choroby Aujeszkyego u świń. Pozostało do wykorzystania w ramach III transzy środków budżetowych z rezerwy na zwalczanie chorób zakaźnych jeszcze ok. 10 mln zł.
W dyskusji posłowie zwrócili uwagę na brak uzasadnienia w specjalnym znakowaniu zwierząt seropozytywnych. Wykorzystywane jest to tylko przez zakłady mięsne do zaniżania cen skupu. Przedstawiciel resortu poinformował, że 28 lipca br. weszło w życie rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi uchylające rozporządzenie w sprawie wymagań weterynaryjnych, jakie powinny być spełnione przy znakowaniu produktów pochodzenia zwierzęcego pozyskanych ze zwierząt poddanych ubojowi w ramach krajowych programów zwalczania niektórych chorób zakaźnych zwierząt. Rozporządzenie powyższe wpłynie na poprawę sytuacji dotyczącej skupu i uboju świń, ponieważ mięso oraz produkty pozyskane od świń seropozytywnych i szczepionych jest zdatne do spożycia przez ludzi, brak jest uzasadnienia dla zaniżania cen skupu przeznaczonych do uboju w ramach ww. programu.

Komisja wysłuchała  też informacji o wielkości skupu zbóż i rzepaku przez Elewarr.
Wiceprezes Agencji Rynku Rolnego - Waldemar Sochaczewski podkreślił, że spółka przyjęła łącznie w różnych formach (zakup za środki własne, przechowalnictwo usługowe, przetwórstwo zbożowe) 231 tys. ton ziarna zbóż i nasion rzepaku (w tym 74 tys. ton rzepaku), to więcej niż w roku poprzednim.
Posłowie postulowali o powtórne wprowadzenie pod obrady Komisji ww. tematu z poszerzeniem informacji o pełne dane po zakończeniu żniw i przedstawienie pełnego bilansu zbożowego wraz z oceną jakości skupionego ziarna.


POWIĄZANE

Rada i Parlament Europejski osiągnęły dziś porozumienie w sprawie rocznego budże...

Pakt konkurencyjności przedstawiony przez prezydencję węgierską, Deklaracja Buda...

Tokio jest gotowe do wdrożenia długo oczekiwanego pakietu stymulacyjnego, który ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę