Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Z prac Sejmowej Komisji rolnictwa i Rozwoju Wsi

5 stycznia 2016
Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi  12 czerwca przyjęła opinię dla Komisji Kontroli Państwowej, w której zgłosiła 6 propozycji tematów kontroli do planu pracy NIK w 2009 r.
Komisja wysłuchała informacji o udziale Polski w pracach organów Unii Europejskiej w zakresie rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich podczas Prezydencji portugalskiej.
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Andrzej Dycha, zreferował główne priorytety Prezydencji portugalskiej w obszarze rolnictwa oraz udział Polski w pracach organów UE w II połowie 2007 r.
Głównymi zagadnieniami tematycznymi Prezydencji portugalskiej były: ocena funkcjonowania Wspólnej Polityki Rolnej; realizacja reform sektorowych; uproszczenie ustawodawstwa wspólnotowego. W ramach pierwszej grupy tematycznej rząd Polski zwrócił uwagę na konieczność zdefiniowania nowych kryteriów płatności bezpośrednich, dopłat do roślin energetycznych, bezpieczeństwa żywności. W ramach propozycji reform sektorowych i organizacji rynku rolnego Polska, aktywnie uczestniczyła w dyskusji nad reformą rynku cukru, zwiększeniem o 2% kwoty mlecznej w br. oraz kolejnego jej zwiększania o 1% w 5-ciu kolejnych latach, ponadto poparła inicjatywę KE w sprawie zawieszenia ceł na import niektórych zbóż w roku gospodarczym 2007/2008. Podczas Prezydencji osiągnięto kompromis w sprawie kwot połowowych dorsza oraz innych grup ryb, przyjmując limity na 2008 r.
Komisja rozpatrzyła i przyjęła  również odpowiedź na dezyderat nr 3 w sprawie funkcjonowania jednostek organizacyjnych Inspekcji Weterynaryjnej.
Komisja  Rolnictwa i Rozwoju Wsi wysłuchała także  informacji o wysokości środków oraz stanie realizacji dopłat do oprocentowania kredytów inwestycyjnych.
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Kazimierz Plocke poinformował, że limity środków na dopłaty do oprocentowania kredytów inwestycyjnych wykorzystano już w 100%. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wystąpił do Ministra Finansów z wnioskiem o zwiększenie środków o 40 mln zł.
W dyskusji posłowie ocenili, że planowane środki na dopłaty były znacznie niedoszacowane. Faktyczne potrzeby na dopłaty do oprocentowania kredytów są znaczenie większe, szczególnie, że na znacznym obszarze kraju występuje susza a stan klęski suszy zostanie niebawem ogłoszony. Sytuacja dużej liczby gospodarstw jest tym trudniejsza, że nie mają one już zdolności kredytowej w związku z niespłaceniem poprzednich kredytów, konieczna więc będzie, szczególnie dla gospodarstw małych, pomoc socjalna oraz na odtworzenie produkcji.
Komisja przyjęła informację, apelując do Rządu oraz do samorządów lokalnych o podjęcie wszelkich możliwych działań w celu pomocy rolnikom, których gospodarstwa dotknęła klęska suszy.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę