Na ostatnim swoim posiedzeniu w piątek 15 lutego Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi / rozpatrzyła odpowiedź na skierowany do Ministra Skarbu Państwa dezyderat nr 1 w sprawie planu restrukturyzacji Krajowej Spółki Cukrowej S.A.
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa - Krzysztof Żuk poinformował, iż konsekwencją reformy rynku cukru w Unii Europejskiej jest zmniejszenie limitów produkcyjnych w krajach członkowskich UE, w tym również w Polsce, co powoduje konieczność podejmowania bardzo trudnych i niepopularnych decyzji w zakresie redukcji ilości cukrowni i koncentracji produkcji. Zgodnie z nowym reżimem cukrowym, jeżeli producenci w Polsce nie dokonają dobrowolnej redukcji w 2008 roku i nie skorzystają z możliwości uzyskania odszkodowania, to kwota cukru w ilości około 25% zostanie im zredukowana przymusowo w 2010 roku bez żadnych odszkodowań.
Zarząd KSC S.A. przedstawił Ministerstwu Skarbu Państwa plany i założenia restrukturyzacji KSC S.A. uwzględniające nowy reżim cukrowy, jednakże po dokonaniu analizy dokumentów resort skarbu zwrócił się do Zarządu Spółki z wnioskiem o przedstawienie m.in. pogłębionej analizy ekonomiczno-finansowej, uzasadniającej decyzję o wyłączeniu z produkcji Cukrowni wskazanych w projekcie KSC S.A.
Komisja odrzuciła odpowiedź na dezyderat nr 1.
Komisja wysłuchała informacji o planie restrukturyzacji Krajowej Spółki Cukrowej S.A. w związku ze złożonym wnioskiem o rezygnację z części limitu produkcyjnego cukru.
Sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Kazimierz Plocke, w oświadczeniu, które przedstawił w imieniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zaakcentował, że resort rolnictwa jest przeciwny obecnemu kształtowi planu restrukturyzacji KSC S.A. przedstawionemu przez Zarząd KSC S.A.
Przedstawiciel ARR poinformował, że system restrukturyzacji wynikający z rozporządzenia Rady (WE) nr 320/2006, mający na celu ograniczenie produkcji cukru w UE, przewiduje pomoc restrukturyzacyjną dla tych producentów cukru, którzy zdecydują się zaprzestać produkcji w ramach kwot. Zgodnie z nowelizacją rozporządzeń ustanawiających tymczasowy system restrukturyzacji przemysłu cukrowniczego we Wspólnocie, producent cukru miał możliwość przejęcia inicjatywy, podejmując decyzję o zrzeczeniu się części przysługującej mu kwoty i złożeniu wniosku o przyznanie pomocy restrukturyzacyjnej do ARR do 31 stycznia 2008 r. Ze względów ekonomicznych wszyscy producenci cukru w Polsce przejęli inicjatywę i złożyli wnioski o pomoc restrukturyzacyjną do 31 stycznia 2008 r., w związku z powyższym wnioski plantatorów nie będą brane pod uwagę. Do ARR wpłynęło 17 wniosków producentów cukru, spośród których 11 dotyczy zrzeczenia kwoty cukru bez demontażu urządzeń produkcyjnych, a 6 wniosków dotyczy zrzeczenia kwoty cukru przy całkowitym demontażu urządzeń produkcyjnych. Łączna zrzeczona kwota cukru wynikająca z wniosków o pomoc restrukturyzacyjną złożonych przez producentów cukru wynosi 239 335,94 ton, co stanowi 13,5 % produkcji krajowej. Pomoc restrukturyzacyjna, która zostanie przekazana producentom, plantatorom, i usługodawcom wynosi 176 295 173,06 euro tj. 634 662 623,03 zł przyjmując kurs euro na poziomie 3,6 zł.
W dyskusji posłowie wyrażali niezadowolenie z propozycji restrukturyzacji KSC S.A., zarzucano brak nadzoru właścicielskiego nad KSC S.A. ze strony Ministerstwa Skarbu Państwa oraz brak wystarczającego stanowiska MSP w sprawie planu restrukturyzacji KSC S.A.
Przedstawiciel MSP w swoich wyjaśnieniach podkreślał, że ze strony resortu Skarbu Państwa wszystkie terminy zostały dotrzymane, w związku z tym nie ma mowy o zaniedbaniach.
7898534
1