Sejmowa Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi 18 marca wysłuchała informacji Ministra Skarbu Państwa na temat funkcjonowania Krajowej Spółki Cukrowej S.A. oraz trybu przeprowadzenia konkursu na stanowisko Prezesa Krajowej Spółki Cukrowej.
Informację przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa - Cezary Gabryjączyk.
W wyniku postępowania kwalifikacyjnego Rada Nadzorcza spółki wybrała na stanowisko prezesa KSC Marka Spuza Szposa. Dotychczasowy prezes Marek Dereziński uzyskał 0 punktów w skali 0-5.
Wszyscy zabierający głos posłowie, jak i przedstawiciele branży przemysłu cukrowniczego uznali odwołanie dotychczasowego prezesa za sytuację skandaliczną zwłaszcza że jego działalność oceniana była pozytywnie i, co podkreślano, miał on koncepcję dalszego funkcjonowania i rozwoju Krajowej Spółki Cukrowej.
W dyskusji pytano o szczegóły dotyczące kryteriów wyboru nowego prezesa.
Komisja uchwaliła dezyderat skierowany do Ministra Skarbu Państwa w sprawie niepobierania dywidendy z zysku Krajowej Spółki Cukrowej S.A., gdyż środki te są niezbędne do dalszego rozwoju i funkcjonowania spółki.
Komisja wysłuchała też informacji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministra Zdrowia na temat stanu wdrażania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/40/UE z dnia 3 kwietnia 2014 r. w sprawie zbliżenia przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych państw członkowskich w sprawie produkcji, prezentowania i sprzedaży wyrobów tytoniowych i powiązanych wyrobów oraz uchylającej dyrektywę 2001/37/WE.
W dyskusji przedstawiciele branży tytoniowej wyrażali zaniepokojenie nieprzygotowaniem do chwili obecnej, przez Ministra Zdrowia, krajowych przepisów prawnych implementujących tzw. dyrektywę tytoniową. Powyższa dyrektywa nakłada na producentów szereg wymogów, pociągających za sobą znaczące obciążenia finansowe, administracyjne oraz organizacyjne związane m.in. z przestawieniem produkcji i wymianą części parku maszynowego. Brak przepisów krajowych uniemożliwia płynne dostosowanie się branży tytoniowej do wymogów zawartych w nowym prawie unijnym.
Przewodniczący obradom poseł Artur Dunin (PO) odczytał projekt dezyderatu do Prezesa Rady Ministrów w sprawie implementacji Dyrektywy 2014/40/UE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 3 kwietnia 2014 dotyczącej produkcji, prezentowania i sprzedaży wyrobów tytoniowych.
Komisja apeluje w nim m.in. o przyśpieszenie prac legislacyjnych nad ustawą wdrażającą postanowienia dyrektywy oraz przyjęcie takiego kierunku implementacji, który minimalizowałby negatywne skutki sposobu wprowadzenia regulacji.
Projekt dezyderatu będzie rozpatrywany na jednym z najbliższych posiedzeń Komisji.
Na kolejnym posiedzeniu Komisja przeprowadziła pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych .
Uzasadnienie projektu przedstawił sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Kazimierz Plocke.
Projekt dotyczy uregulowania stanu prawnego wszystkich nieruchomości stanowiących wspólnoty gruntowe, co do których nie została wydana decyzja ustalająca, które nieruchomości stanowią wspólnotę gruntową, oraz rozszerzenie możliwości dysponowania nieruchomościami przez członków działających w obrocie prawnym wspólnot przez umożliwienie przekształcenia wspólnoty gruntowej we współwłasność w rozumieniu ustawy - Kodeks cywilny.
Po zakończeniu pierwszego czytania Komisja powołała podkomisję nadzwyczajną, do której skierowała ww. projekt. Przewodniczącym podkomisji został poseł Krzysztof Jurgiel (PiS).
Komisja bez dyskusji przyjęła informację Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat płatności obszarowych za 2014 r.
Opracował: Obi oba
7418285
1