Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi 26 listopada 2014 roku rozpatrzyła uchwałę Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o środkach ochrony roślin .Senat zaproponował 3 poprawki. Komisja wnosi o ich przyjęcie. Poprawki miały charakter redakcyjny i legislacyjny.
Komisja dysponowała opinią ministra właściwego do spraw członkostwa RP w UE stanowiącą, iż poprawki nie są sprzeczne z prawem Unii Europejskiej.
Komisja rozpatrzyła też uchwałę Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.Senat zaproponował dwie poprawki. Komisja wnosi o ich odrzucenie.
Poprawki zakładały, że producent jest obowiązany przedstawić na żądanie kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dokumenty potwierdzające prowadzenie działalności rolniczej w oddzielnym gospodarstwie rolnym, wykreślenie przepisu nakazującego wpisanie małżonka lub współposiadacza prowadzącego odrębne gospodarstwo rolne do ewidencji producentów i nadania mu odrębnego numeru identyfikacyjnego.Komisja dysponowała opinią ministra właściwego do spraw członkostwa RP w UE stanowiącą, iż poprawki nie są sprzeczne z prawem Unii Europejskiej.
Komisja uchwaliła też dezyderat skierowany do Rady Ministrów w sprawie krytycznej sytuacji w polskim mleczarstwie i zagrożeń na rynku mleka.
Według Komisji sytuacja producentów mleka i zakładów przetwórczych znacząco pogorszyła się w wyniku embarga na rynek rosyjski produktów mleczarskich oraz konieczności wpłaty przez polskich rolników kar z tytułu przekroczenia kwoty indywidualnej dostaw mleka za rok 2013/2014.
W związku z tym Komisja w dezyderacie zwraca się do rządu o podjęcie pilnych działań wspierających rynek mleka i likwidujących skutki embarga na polskie produkty mleczarskie na rynek rosyjski oraz umożliwiających stabilizację na rynku mleka w Polsce.