Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Z prac Sejmowej Komisji Rolnictwa

3 grudnia 2015
Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi 6 listopada rozpatrzyła odpowiedź Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na pytania posłów zgłoszone w toku posiedzenia Komisji w dniach 9 i 22 października br. dotyczące miedzy innymi ubezpieczenia społecznego rolników, uruchomienia unijnej rezerwy kryzysowej na rekompensaty dla rolników oraz środków przeznaczonych na interwencję rynkową w Unii Europejskiej na rynku owoców i warzyw.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Tadeusz Nalewajk poinformował, że zgodnie z uchwałą Najwyższego Sądu Administracyjnego z 2012 r. rolnik nabywa prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna, pod warunkiem że przestanie prowadzić gospodarstwo rolne lub pracować w nim i wówczas KRUS wyłącza go z ubezpieczenia społecznego rolników. Ministerstwo rolnictwa wspólnie z ministerstwem pracy opracowuje projekt poprawki do ustawy o ubezpieczeniach społecznych rolników, według której gmina płaciłaby za rolnika tylko składkę zdrowotną. Rolnik, który napisał oświadczenie o zaprzestaniu pracy, występowałby do KRUS z wnioskiem o ubezpieczenie i miałby możliwość pozostania w systemie ubezpieczenia społecznego rolników.

Sekretarz stanu w MRiRW - Kazimierz Plocke poinformował, że rezerwa kryzysowa, która w roku budżetowym 2014 nie została uruchomiona, w powiększonej kwocie 433 mln euro w całości wraca do rolników w roku budżetowym 2015. W zmienionym projekcie budżetu została rozdysponowana m.in. na wsparcie producentów owoców i warzyw producentów zorganizowanych i niezorganizowanych. Środki unijne z rezerwy kryzysowej nie przepadły i będą przeznaczone dla rolników.

Komisja wysłuchała też informacji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o udziale w pracach Rady Ministrów UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa w październiku 2014 r.
Rozpatrzony został projekt rozporządzenia Rady ustalającego uprawnienia do połowów na 2015 rok dla stad ryb i grup stad ryb na wodach Bałtyku. Polska wyraziła ostateczne poparcie dla propozycji kompromisowej: m.in. wzrost kwoty połowowej śledzi, ale też redukcja połowów dorsza aż o 22%. Komisja Europejska planuje wdrożenie planu ochrony dorsza, śledzia i szprota, o co zabiegała Polska, ażeby stworzyć warunki dla rozwoju tych trzech stad.
W związku z pomorem świń Litwa, Łotwa, Polska i Estonia wspólnie zabiegają w Komisji o zwiększenie współfinansowania kosztów działań zwalczania ASF do 100% w przypadku zagrożenia dla zdrowia ludzi, roślin i 75% w odniesieniu do działań transgranicznych. Komisja przyjęła wnioski do dalszych analiz.
Na wniosek Polski o wprowadzenie dodatkowych środków na rynku mleka w związku z rosyjskim embargiem na produkty mleczne brane są pod uwagę dopłaty do przechowalnictwa mleka w proszku i masła. Rząd Polski w związku z wysokością kar na rynku mleka wnosił, żeby zastosować inny przelicznik do ich naliczania (nałożone kary to 43 mln euro). Sytuacja jest bardzo trudna, bo 8 państw przekroczyło wskaźnik, a 20 państw nie przekroczyło.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę