Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi 25 września wysłuchała informacji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat działań rządu dotyczących likwidacji skutków wprowadzonego przez władze Federacji Rosyjskiej w dniu 7 sierpnia 2014 r. embarga na import produktów rolno-spożywczych z Unii Europejskiej, w tym zakwestionowanych przez Komisję Europejską wniosków dotyczących rekompensat wynikających z wprowadzenia embarga oraz rozwiązania rezerwy kryzysowej w kwocie ok. 400 mln euro.
Minister rolnictwa i rozwoju wsi - Marek Sawicki szczegółowo poinformował o przebiegu rozmów z Komisją Europejską na temat rekompensat dla rolników poszkodowanych na skutek wprowadzenia embarga. Stwierdził, że Polska była bardzo dobrze przygotowana do składania wniosków i polscy rolnicy już w pierwszym okresie złożyli wnioski na 145 mln euro, a do 11 września br. 18 tys. rolników zgłosiło chęć wycofania z rynku lub przeznaczenia na cele charytatywne swoich produktów o wartości ok. 178 mln euro, podczas gdy pula dla wszystkich państw Unii wynosiła 125 mln euro. 87% wszystkich powiadomień w UE o gotowości wycofania żywności z rynku pochodziło z Polski.
Minister Sawicki wyjaśnił, że rezerwa 400 mln euro z tzw. siatki bezpieczeństwa nie została rozwiązana, natomiast nie ma jeszcze decyzji Komisji Europejskiej, w jaki sposób i kiedy będzie uruchomiona. W opinii znaczących krajów UE nie powinna być rozwiązana, natomiast należy jej użyć do stabilizacji rynku.
Komisja wysłuchała też informacji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat stanowiska resortu do uwag zgłoszonych przez Komisję Europejską do przekazanego przez rząd Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Informację przedstawił minister rolnictwa i rozwoju wsi – Marek Sawicki.
Poinformował, że trwają intensywne rozmowy i uzgodnienia z KE odnośnie do ww. Programu. Przyjęcie części uwag o charakterze zasadniczym wymagałoby znacznych zmian w projekcie, na co w większości przypadków Polska nie chce wyrazić zgody. Niektóre z uwag KE minister uznał za niezrozumiałe.
Po krótkiej dyskusji ustalono, że posłowie otrzymają uwagi zgłoszone przez KE, które są obecnie w dyspozycji resortu rolnictwa. Temat ten będzie przedmiotem posiedzenia Komisji za dwa tygodnie.
Posłowie w trakcie dyskusji pytali m.in. o: wysokość kwot rekompensat dla rolników i możliwości rekompensat z budżetu krajowego; sytuację na rynku mleka; ubój rytualny; zmiany w ustawie o środkach ochrony roślin; możliwości rozszerzenia akcji „Szklanka mleka” i „Owoce w szkole” na wszystkich uczniów szkół podstawowych i gimnazjów; pomoc dla hodowców trzody chlewnej, zwłaszcza ze strefy zagrożonej ASF.
9188653
1