Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi 28 sierpnia rozpatrzyła wniosek Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o ponowne rozpatrzenie ustawy z dnia 10 czerwca 2014 r. o zmianie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych .
Uzasadnienie wniosku przedstawił sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP - Olgierd Dziekoński.
Prezydent uważa, że skuteczną gwarancją ochrony wartościowych gleb rolnych klas I-III oraz ochrony środowiska jest powierzenie decyzji o przeznaczeniu gruntów rolnych na cele nierolnicze właściwemu ministrowi. W ustawie z 10 czerwca 2014 r. wyłączono obowiązek uzyskiwania zgody ministra w wypadku przeznaczania gruntów rolniczych klas I-III na cele nierolnicze i nieleśne, jeżeli nie przekraczają 0,5 ha.
Komisja przyjęła sprawozdanie, w którym wnosi o ponowne uchwalenie ustawy w brzmieniu dotychczasowym. Sprawozdawca – poseł Cezary Olejniczak (SLD).
Komisja rozpatrzyła informację Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat aktualnych działań Zespołu do spraw spółek hodowli roślin uprawnych oraz hodowli zwierząt gospodarskich o szczególnym znaczeniu dla gospodarki narodowej.
Informację przedstawił prezes Agencji Nieruchomości Rolnych - Leszek Świętochowski.
Na obecnym etapie prac Zespół wytypował 11 spółek, które jego zdaniem, powinny być sprywatyzowane. Wśród nich większość stanowią stadniny koni.
W dyskusji posłowie nie podzielali zdania Prezesa ANR co do przyszłości ww. spółek. Posłowie uważają, że spółki strategiczne z sektora rolniczego zasługują na wsparcie z budżetu państwa, gdyż m.in. hodowla koni jest ostatnią rozpoznawalną polską marką na świecie. Pełnią one również ważną rolę edukacyjno-społeczną na terenach wiejskich oraz są miejscem pracy okolicznych mieszkańców.
Decyzję co do przyjęcia informacji do wiadomości lub nie Komisja podejmie na jednym z najbliższych posiedzeń.
Na kolejnym posiedzeniu Komisja rozpatrzyła informację Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat aktualnej sytuacji na rynku zbóż i rzepaku oraz działań podejmowanych przez rząd w tym zakresie.
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Tadeusz Nalewajk, poinformował o wysokości zbiorów w tegorocznych żniwach, które były zbliżone do wyników z lat poprzednich. Oświadczył, że obecnie trwają prace w resorcie nad wprowadzeniem tzw. kontraktów terminowych.
Komisja rozpatrzyła informację Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat aktualnej sytuacji na rynku owoców i warzyw oraz działań podejmowanych przez rząd w tym w zakresie.
Minister rolnictwa i rozwoju wsi - Marek Sawicki szczegółowo przedstawił, w aspekcie chronologiczno-statystycznym, uwarunkowania związane z wprowadzeniem przez rząd Federacji Rosyjskiej embarga na polskie produkty rolno-spożywcze.
Poinformował o obecnych i planowanych działaniach Unii Europejskiej mających przeciwdziałać pogarszającej się sytuacji ekonomicznej producentów rolno-spożywczych w związku z embargiem rosyjskim.
W ramach spraw bieżących Komisja przyjęła do wiadomości odpowiedzi, udzielone pisemnie przez resort rolnictwa na pytania zgłoszone na posiedzeniu Komisji w dniu 27 sierpnia br. dotyczące: nieprzekazywania z budżetu państwa dotacji dla organizacji rolniczych uczestniczących w pracach COPA-COGECA, wszczęcia procedury zwrotu około 1,3 mld zł dotacji przekazanych grupom producentów w związku z raportem Europejskiego Trybunału Obrachunkowego, rozporządzenia delegowanego Komisji Europejskiej ustanawiającego tymczasowe, nadzwyczajne środki wsparcia w sektorze owoców i warzyw w związku z wprowadzeniem embarga przez Rosję.
9245605
1