Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Z prac Sejmowej Komisji Rolnictwa

3 grudnia 2015
Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi  28 sierpnia rozpatrzyła wniosek Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o ponowne rozpatrzenie ustawy z dnia 10 czerwca 2014 r. o zmianie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych .
Uzasadnienie wniosku przedstawił sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP - Olgierd Dziekoński.
Prezydent uważa, że skuteczną gwarancją ochrony wartościowych gleb rolnych klas I-III oraz ochrony środowiska jest powierzenie decyzji o przeznaczeniu gruntów rolnych na cele nierolnicze właściwemu ministrowi. W ustawie z 10 czerwca 2014 r. wyłączono obowiązek uzyskiwania zgody ministra w wypadku przeznaczania gruntów rolniczych klas I-III na cele nierolnicze i nieleśne, jeżeli nie przekraczają 0,5 ha.
Komisja przyjęła sprawozdanie, w którym wnosi o ponowne uchwalenie ustawy w brzmieniu dotychczasowym. Sprawozdawca – poseł Cezary Olejniczak (SLD).

Komisja rozpatrzyła informację Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat aktualnych działań Zespołu do spraw spółek hodowli roślin uprawnych oraz hodowli zwierząt gospodarskich o szczególnym znaczeniu dla gospodarki narodowej.
Informację przedstawił prezes Agencji Nieruchomości Rolnych - Leszek Świętochowski.
Na obecnym etapie prac Zespół wytypował 11 spółek, które jego zdaniem, powinny być sprywatyzowane. Wśród nich większość stanowią stadniny koni.
W dyskusji posłowie nie podzielali zdania Prezesa ANR co do przyszłości ww. spółek. Posłowie uważają, że spółki strategiczne z sektora rolniczego zasługują na wsparcie z budżetu państwa, gdyż m.in. hodowla koni jest ostatnią rozpoznawalną polską marką na świecie. Pełnią one również ważną rolę edukacyjno-społeczną na terenach wiejskich oraz są miejscem pracy okolicznych mieszkańców.
Decyzję co do przyjęcia informacji do wiadomości lub nie Komisja podejmie na jednym z najbliższych posiedzeń.

Na kolejnym posiedzeniu Komisja rozpatrzyła informację Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat aktualnej sytuacji na rynku zbóż i rzepaku oraz działań podejmowanych przez rząd w tym zakresie.
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Tadeusz Nalewajk, poinformował o wysokości zbiorów w tegorocznych żniwach, które były zbliżone do wyników z lat poprzednich. Oświadczył, że obecnie trwają prace w resorcie nad wprowadzeniem tzw. kontraktów terminowych.

Komisja rozpatrzyła informację Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat aktualnej sytuacji na rynku owoców i warzyw oraz działań podejmowanych przez rząd w tym w zakresie.
Minister rolnictwa i rozwoju wsi - Marek Sawicki szczegółowo przedstawił, w aspekcie chronologiczno-statystycznym, uwarunkowania związane z wprowadzeniem przez rząd Federacji Rosyjskiej embarga na polskie produkty rolno-spożywcze.
Poinformował o obecnych i planowanych działaniach Unii Europejskiej mających przeciwdziałać pogarszającej się sytuacji ekonomicznej producentów rolno-spożywczych w związku z embargiem rosyjskim.

W ramach spraw bieżących Komisja przyjęła do wiadomości odpowiedzi, udzielone pisemnie przez resort rolnictwa na pytania zgłoszone na posiedzeniu Komisji w dniu 27 sierpnia br. dotyczące: nieprzekazywania z budżetu państwa dotacji dla organizacji rolniczych uczestniczących w pracach COPA-COGECA, wszczęcia procedury zwrotu około 1,3 mld zł dotacji przekazanych grupom producentów w związku z raportem Europejskiego Trybunału Obrachunkowego, rozporządzenia delegowanego Komisji Europejskiej ustanawiającego tymczasowe, nadzwyczajne środki wsparcia w sektorze owoców i warzyw w związku z wprowadzeniem embarga przez Rosję.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę