Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Z prac Sejmowej Komisji Rolnictwa

3 grudnia 2015
Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi 28 maja rozpatrzyła informacje o stanie realizacji wieloletniego programu promocji biopaliw lub innych paliw odnawialnych na lata 2008-2014, przyjętego uchwałą 134/2007 Rady Ministrów z dnia 24 lipca 2007 r. - o realizacji ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, w tym wieloletniego programu promocji biopaliw na lata 2008-2014.

Informacje przedstawili: sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Kazimierz Plocke, dyrektor Departamentu Energii Odnawialnej Ministerstwa Gospodarki - Janusz Pilitowski oraz zastępca Dyrektora Departamentu Koordynacji Strategii i Polityk Rozwoju Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju - Stanisław Sudak.

Głównym celem tego  programu wieloletniego jest wypracowanie rozwiązań, które zapewnią opłacalność ekonomiczną całego procesu produkcji biopaliw, począwszy od pozyskania surowców rolniczych, przez wytwarzanie biokomponentów, produkcję biopaliw ciekłych i paliw ciekłych z dodatkiem biokomponentów, a kończąc na ich zużyciu jako paliwa. Dla realizacji powyższego celu poszczególnym organom i jednostkom zostały przydzielone działania, za których realizację są odpowiedzialne. Za koordynację realizacji całości programu jest odpowiedzialny Minister Gospodarki.
Przedstawiciele resortów gospodarki, rolnictwa i infrastruktury omówili realizację programu w swoich zakresach.
Według przedstawiciela resortu gospodarki przepisy omawianej ustawy okazały się skutecznym mechanizmem rozwoju wykorzystania biokomponentów i biopaliw ciekłych w naszym kraju oraz stworzyły stabilne warunki rozwoju tego rynku paliw. Referujący omówił najważniejsze mechanizmy prawne wprowadzone powyższą regulacją.

Komisja rozpatrzyła też  informację Najwyższej Izby Kontroli o realizacji wniosków pokontrolnych przekazanych przez NIK, dotyczących kontroli NIK w zakresie wieloletniego stosowania biopaliw i biokomponentów w transporcie.

Celem podjętej z własnej inicjatywy kontroli NIK, obejmującej organy administracji rządowej, było dokonanie oceny sposobu prowadzenia działań podejmowanych w celu wspierania, rozwoju i wykorzystania biopaliw ciekłych oraz biokomponentów w transporcie.
Kontrola wykazała, że większość celów wskazanych w wieloletnim programie promocji biopaliw lub innych paliw odnawialnych na lata 2008-2014 oraz w ustawie z dnia 25 sierpnia 2006 r. o biokomponentach i biopaliwach ciekłych nie została osiągnięta.
Według NIK zastosowane instrumenty nie przyczyniły się do zwiększenia popytu na biokomponenty polskiego pochodzenia oraz nie miały wpływu na wzrost konkurencyjności krajowych wytwórców biokomponentów.
Końcowa ocena NIK w stosunku do skontrolowanych podmiotów była pozytywna, pomimo stwierdzonych nieprawidłowości, jedynie w stosunku do Ministerstwa Gospodarki. Wszystkie wnioski pokontrolne, z jakimi wystąpiła NIK, zostały zrealizowane.
W dyskusji posłowie negatywnie ocenili działania rządu co do realizacji ww. dokumentów zarzucając mu bierność i niedostrzeganie rangi problemu. Zwrócono uwagę na trzyletnie opóźnienie w wydaniu aktu wykonawczego do omawianej ustawy oraz na spadek liczby polskich zakładów zajmujących się produkcją biopaliw.
Komisja zamierza na bieżąco monitorować działania rządu w przedmiocie rozwoju rynku paliw odnawialnych.
W trakcie dyskusji zgłoszono wniosek o odrzucenie informacji rządu. Wniosek zostanie poddany pod głosowanie na jednym z kolejnych posiedzeń Komisji.

W ramach spraw bieżących Komisja podjęła decyzję, na wniosek posła Zbigniewa Babalskiego (PiS), o wystąpieniu do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o udzielenie informacji na temat aktualnej sytuacji grup i organizacji producentów owoców i warzyw oraz wyników audytu przeprowadzonego przez urzędników unijnych w zakresie działań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na rzecz powyższych grup.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę