Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi 27 maja rozpatrzyła uchwałę Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o ochronie roślin .
Senat zaproponował jedną poprawkę, która ma na celu umożliwienie wwożenia do Polski opakowań drewnianych poza punktami wwozu, jeśli w opakowaniach są przewożone przedmioty zwolnione z granicznej kontroli fitosanitarnej.
Komisja dysponowała opinią ministra właściwego do spraw członkostwa RP w UE stanowiącą, iż poprawka nie jest sprzeczna z prawem UE.
Komisja rozpatrzyła również sprawozdanie podkomisji nadzwyczajnej o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych .
Projekt ma na celu umożliwienie – bez zgody ministra właściwego do spraw rozwoju wsi – przeznaczenia pod budownictwo gruntów rolnych stanowiących użytki rolne klas I-III o powierzchni do 0,5 ha, jeśli graniczą one z drogą publiczną oraz są położone między działkami graniczącymi ze wspomnianą drogą, zabudowanymi wyłącznie budynkami, które nie wchodzą w skład gospodarstw rolnych.
W ramach spraw bieżących posłowie pytali o decyzje rządu w sprawie unijnych i krajowych dopłat do produkcji pomidorów dla przemysłu w perspektywie finansowej 2014-2020 oraz dopłat do owoców miękkich z budżetu krajowego. Komisja postanowiła zwrócić się z pytaniem do rządu i wnioskiem o przedstawienie na posiedzeniu Komisji w dniu 29 maja br. kompleksowej informacji na temat stanu prac nad realizacją Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1307/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiającego przepisy dotyczące płatności bezpośrednich dla rolników na podstawie systemów wsparcia w ramach wspólnej polityki rolnej oraz uchylającego rozporządzenie Rady (WE) nr 637/2008 i rozporządzenie Rady (WE) nr 73/2009 w zakresie miedzy innymi ustanowienia systemu płatności dla rolników na lata 2015-2020, w tym dopłat do przetwórstwa pomidorów i owoców miękkich, stanu prac nad aktami delegowanymi do ww. rozporządzenia.