Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Z prac Sejmowej Komisji Rolnictwa

3 grudnia 2015
Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi  23 kwietnia uzupełniła skład Prezydium Komisji.
W związku powołaniem posła Marka Sawickiego (PSL), byłego zastępcy przewodniczącego Komisji RRW, na stanowisko Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Komisja jednomyślnie wybrała na jego miejsce posła Mirosława Maliszewskiego (PSL).


Komisja wysłuchała też  informacji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi między innymi  na temat aktualnego kształtu PROW 2014-2020 przesłanego do Komisji Europejskiej w dniu 15 kwietnia 2014 roku oraz  działań Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie afrykańskiego pomoru świń.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki  omówił ogólne informacje dotyczące ostatecznej wersji, z dnia 15 kwietnia br., PROW 2014-2020 przekazanej do konsultacji do Komisji Europejskiej. Głównym celem programu jest wzrost konkurencyjności rolnictwa z uwzględnieniem celów środowiskowych. Łączne środki publiczne przeznaczone na jego realizację wyniosą ok. 13 mld euro, z czego ponad 8 mld to środki unijne, a blisko 5 mld to środki krajowe. PROW składa się z 6 priorytetów podzielonych na 14 głównych zadań.
Natomiast przedstawiając działania MRiRW w sprawie afrykańskiego pomoru świń szef resortu rolnictwa poinformował, że poza wymogami badań weterynaryjnych nie ma żadnych ograniczeń w produkcji mięsa wieprzowego w tzw. strefie buforowej, która po ostatniej modyfikacji obejmuje jedynie część województwa podlaskiego. Podkreślił, że koszt ww. badań pokrywają służby weterynaryjne.
Na podstawie wyników badań próbek zwierzęcych przeprowadzonych przez Państwowy Instytut Badawczy w Puławach nie potwierdzono nowych przypadków ASF, co świadczy o tym, że choroba afrykańskiego pomoru świń nie rozprzestrzenia się na terytorium Polski, a działania podejmowane przez wszystkie organy kontrolne są skuteczne.

Komisja przystąpiła do rozpatrywania odpowiedzi Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na dezyderat nr 23 w sprawie działań Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w związku z wystąpieniem na terytorium Polski choroby afrykańskiego pomoru świń.
Komisja przyjęła odpowiedź na dezyderat.

Na kolejnym posiedzeniu Komisja rozpatrzyła informację Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o zadaniach realizowanych przez spółki strategiczne Skarbu Państwa, nadzorowane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Informację przedstawił sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Kazimierz Plocke.
Podkreślił, że według stanu na dzień 31 grudnia 2013 r., nadzorowane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi są 43 spółki o szczególnym znaczeniu dla gospodarki narodowej. Jest to 8 spółek hodowli roślin oraz 35 spółek hodowli zwierząt. W roku 2013 z rejestru KRS zostały wykreślone 2 spółki: Stadnina Koni Huculskich Sp. z o.o. w Gładyszowie, a także Stado Ogierów Książ Sp. z o.o.
Minister podkreślił, że spółki hodowlane dysponują gruntami o łącznym areale 110 009,96 ha. Łączna nominalna wartość udziałów w spółkach nadzorowanych przez ANR wynosiła na koniec roku obrachunkowego 2013 – 625.079.800 zł. Łączny majątek spółek na koniec 2013 r., wyniósł 1.894.495.400 zł.
Minister poinformował również, że 20 marca 2013 r. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi powołał zespół ds. spółek hodowli roślin i zwierząt. Do zadań zespołu należy m.in. analiza finansowa i organizacyjna spółek.
W czasie dyskusji padło pytanie o skład ww. zespołu oraz o zamierzenia prywatyzacyjne wobec powyższych spółek. Poproszono również resort o przygotowanie opracowania z aktualnym stanem prac ww. zespołu na 31 lipca 2014 r.


POWIĄZANE

Traktor blokujący ruch drogowy w Brukseli/ Fot. Bogdan Hoyaux [© European Union ...

Dla certyfikowanych ukraińskich producentów rolnych zajmujących się produkcją ek...

Zgodnie z wynikami trzech kwartałów 2024 r. rumuński port Konstanca zmniejszył o...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę