Sejmowa Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi 5 grudnia rozpatrzyła informację Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dotyczącą rolnictwa ekologicznego: bariery rozwoju, uregulowania prawne, nadzór i promocja, stosowane obecnie instrumenty wsparcia rolnictwa ekologicznego z uwzględnieniem nakładów finansowych, stan prac nad nowymi rozwiązaniami prawnymi w Polsce, w świetle Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2014-2020.
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Zofia Szalczyk, przedstawiła najważniejsze działania resortu rolnictwa w zakresie rozwoju rolnictwa ekologicznego w Polsce, stwierdzając, że ostatnie lata charakteryzują się stałą dynamiką wzrostu rolnictwa ekologicznego, zarówno w zakresie liczby gospodarstw ekologicznych, jak i powierzchni upraw ekologicznych i sektora przetwórstwa ekologicznego. Przyjęty w 2011 r. „Plan Działań dla Żywności i Rolnictwa Ekologicznego w Polsce w latach 2011-2014” określa sześć głównych zadań rozwoju rolnictwa ekologicznego: rozwój rynku produktów ekologicznych i wzrost świadomości konsumentów, doskonalenie dostępnych technologii produkcji, wzmocnienie systemu kontroli i certyfikacji, ukierunkowanie badań, w celu dostarczania niezbędnej wiedzy dla rolników i przetwórców, ochrona środowiska i wsparcie współpracy pomiędzy podmiotami działającymi na rynku rolnictwa ekologicznego.
W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 uruchomiono trzy działania wspierające rolnictwo ekologiczne - udział rolników w systemach jakości żywności, działania informacyjne i promocyjne oraz program rolnośrodowiskowy.
W dyskusji posłowie zwracali uwagę na potrzebę uregulowania pewnych zagadnień związanych z rolnictwem ekologicznym, m.in. ułatwienia sprzedaży bezpośredniej produktów ekologicznych. Podkreślano również potrzebę uproszczenia przepisów dotyczących przetwórstwa.
Komisja powróci na kolejnym posiedzeniu do tematu rolnictwa ekologicznego, na które przygotuje projekt dezyderatu w powyższej sprawie.
W ramach spraw bieżących posłowie pytali o harmonogram prac w 2014 r. do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz o zagadnienia dotyczące negocjacji w sprawie polityki spójności.
W tym samym dniu na kolejnym posiedzeniu Komisja rozpatrzyła informację Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o dotychczasowych efektach realizacji programu wsparcia upraw roślin motylkowych w latach 2010-2013 i perspektywy wykorzystania krajowych źródeł białka roślinnego w paszach i wynikach dotychczasowych badań prowadzonych w ramach rządowego programu wieloletniego (2011-2015) - „Ulepszanie krajowych źródeł białka roślinnego, ich produkcji, systemu obrotu i wykorzystania w paszach”.
Bezpośrednie wsparcie finansowe dla rolników uprawiających rośliny strączkowe i motylkowe drobnonasienne oparte jest na dwóch mechanizmach: specjalna płatność obszarowa do powierzchni upraw roślin strączkowych i motylkowatych drobnonasiennych i jednolita płatność obszarowa oraz płatności uzupełniające (UPO) do tzw. grupy upraw podstawowych.
Program wieloletni jest realizowany przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - PIB w Puławach, Instytut Genetyki Roślin PAN w Poznaniu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu oraz Instytut Technologiczno-Przyrodniczy w Falentach. Podjęte prace zmierzają do doskonalenia roślin uprawnych w zakresie zwiększenia i stabilizacji plonów oraz poprawy jakości nasion. W ramach 6 obszarów badawczych realizowanych jest 26 zadań. Główne wnioski wynikające z realizacji Programu to m.in. konieczność kontynuowania trwających i rozpoczętych prac hodowlanych odmian roślin strączkowych przy wykorzystaniu najnowszych technik i metod hodowlanych oraz zwracanie uwagi na współpracę poziomą instytucji naukowych z podmiotami komercyjnymi, weryfikacja systemów uprawy dostępnych odmian roślin strączkowych ze względu na różnice w ich przydatności dla poszczególnych rejonów kraju. Oprócz badań naukowych i wdrożeniowych w ramach programu realizowane są działania promocyjne i popularyzujące.
9327090
1