Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Z prac Sejmowej Komisji Rolnictwa

5 stycznia 2016
Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi 20 lutego rozpatrzyła informację Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat stanu prac nad rozporządzeniem UE w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich ze środków EFRROW COM (2011) 627.
Informację przedstawiła podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Zofia Szalczyk.
Na podstawie postulatów zgłoszonych przez poszczególne państwa członkowskie prezydencja cypryjska dokonała klasyfikacji artykułów projektu rozporządzenia. Podczas dyskusji nad dokonaną klasyfikacją zdecydowana większość delegacji państw członkowskich, w tym Polska, odrzuciła ww. klasyfikację.
Plan prac przedstawiony na początku stycznia br. przez prezydencję irlandzką zakłada osiągnięcie porozumienia na poziomie Rady UE do końca marca 2013 r. oraz wypracowanie międzyinstytucjonalnego kompromisu do końca czerwca 2013 r. Na obecnym etapie nie przyjęto ostatecznych rozstrzygnięć w zakresie projektu rozporządzenia.

Komisja rozpatrzyła informację Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat stanu prac nad przygotowaniem Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Informację przedstawiła podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Zofia Szalczyk.
Zgodnie z wstępnymi założeniami dotyczącymi zawartości przyszłego PROW, planuje się, że realizowany on będzie w oparciu o 6 priorytetów rozwoju obszarów wiejskich, określonych w projekcie rozporządzenia EFRROW m.in.: ułatwianie transferu wiedzy i innowacji w rolnictwie, poprawa konkurencyjności wszystkich rodzajów gospodarki rolnej czy zwiększanie włączenia społecznego i ograniczenie ubóstwa. Trwają prace zmierzające do powołania zespołu do spraw programu obszarów wiejskich na lata 2014-2020, który będzie pełnił funkcję organu opiniodawczo-doradczego Ministra. W skład zespołu wchodzić będą przedstawiciele rządu, samorządu, instytutów naukowych oraz partnerów społecznych i gospodarczych.

Komisja rozpatrzyła informację Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat istniejących i planowanych krajowych instrumentów wsparcia rolnictwa po 2013 r.
Krajowa pomoc publiczna w rolnictwie udzielana jest na podstawie krajowych przepisów, które są zgodne z przepisami i zasadami udzielania pomocy publicznej określonymi przez prawodawstwo unijne. Przepisy prawne i wytyczne umożliwiają udzielanie pomocy publicznej w rolnictwie do końca 2013 r. Polska strona zgłosiła już do Dyrekcji Generalnej Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich w lipcu 2012 r. wstępne uwagi dotyczące dalszego utrzymania istniejących form pomocy po 2013 r. oraz ich rozszerzenia (chodzi m.in. o przywrócenie preferencyjnych kredytów na cele obrotowe, utrzymanie dopłat do kredytów na zakup ziemi, wprowadzenie możliwości wyrównania start za szkody spowodowane przez dzikie zwierzęta, w szczególności na obszarach NATURA 2000). Po zebraniu opinii ze środowiska rolniczego, na podstawie wypełnionych kwestionariuszy, ministerstwo ponownie przedstawi swoje propozycje do wytycznych i rozporządzeń dotyczących pomocy publicznej po 2013 r.

Komisja rozpatrzyła informację o propozycji zmian rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Program Rolnośrodowiskowy” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Informację przedstawiła podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Zofia Szalczyk.
Zmiany wynikają z doświadczeń zdobytych w trakcie wdrażania „Programu Rolnośrodowiskowego”, w tym m.in. z konieczności wprowadzenia modyfikacji w ramach pakietu 2. Rolnictwo ekologiczne.
Ponadto ujednolicenia wymaga kwestia reguł przyznawania płatności rolnośrodowiskowych w przypadku przeniesienia posiadania gospodarstwa, śmieci rolnika lub innego następstwa prawnego. Pozostałe zmiany dotyczą ujednolicenia przepisów rolnośrodowiskowych ze zmienionym prawodawstwem krajowym.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę