Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Z prac Sejmowej Komisji Rolnictwa

5 stycznia 2016
Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi  4 stycznia uchwaliła plan pracy na okres od 1 stycznia do 30 czerwca 2013 r.

Komisja wysłuchała informacji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o udziale w pracach Rady Ministrów UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa w listopadzie i grudniu 2012 r.
Informację przedstawili: podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Krystyna Gurbiel, dyrektor generalny w MRiRW - Zofia Krzyżanowska oraz zastępca dyrektora Departamentu Rybołówstwa w MRiRW - Rita Kameduła-Tomaszewska.
Agenda spotkania obejmowała zarówno kwestie rolnictwa jak i rybołówstwa, m.in. reformę Wspólnej Polityki Rolnej, w szczególności:
- wniosek dotyczący rozporządzenia PE i Rady ustanawiającego przepisy dotyczące płatności bezpośrednich dla rolników na podstawie systemów wsparcia w ramach WPR (Polska z zadowoleniem przyjęła zmiany polegające na przyznaniu większej swobody państwom członkowskim w zakresie realizacji wymogu utrzymania trwałych użytków zielonych oraz tzw. równoważności);
- wniosek dotyczący rozporządzenia ustanawiającego wspólną organizację rynków produktów rolnych (w dyskusji nad sektorem cukru Polska opowiada się za utrzymaniem kwot cukrowych co najmniej do 2020 r. oraz za przedłużeniem kwot mlecznych);
- wniosek dotyczący rozporządzenia w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (zdaniem Polski w tej dziedzinie pozostaje jeszcze wiele kwestii, które wymagają dopracowania, m.in. zmiana podejścia do wyznaczania ONW - czyli terenów, na których produkcja rolnicza jest utrudniona ze względu na warunki naturalne, ale także występuje możliwość nadmiernego wyludnienia - na poziomie całej Unii, poprawa konkurencyjności sektora przetwórstwa rolnego poprzez jego unowocześnienie).
W sprawach rybołówstwa dyskutowany był projekt rozporządzenia Rady ustalającego na lata 2013-2014 uprawnienia do połowów dla unijnych statków dotyczące niektórych ryb głębinowych oraz porozumienia UE-Norwegia na 2013 r.
W sprawach bieżących Rada Ministrów UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa zapoznała się z informacją na temat zwiększonego poziomu błędów w dziedzinie działań rozwoju obszarów wiejskich, który wyniesie ok. 7,7%, oraz planu działań korygujących i naprawczych.
Wysłuchano też założeń przedstawiciela Austrii do nowego europejskiego modelu żywności, którego cele to: zapewnienie dostaw żywości, jakości produktów oraz ich bezpieczeństwa. Nowy model żywności ma przeciwdziałać skutkom utraty zaufania do europejskiej żywności np. po niedawnym zanieczyszczeniu dioksynami.
W dyskusji podnoszono, że WPR wymaga dalszych reform oraz uproszczenia procedur, a rozwój obszarów wiejskich powinien następować również w oparciu o środki polityki spójności.




POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę