Sejmowa Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi 14 czerwca wysłuchała informacji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o wykorzystaniu w 2011 r. środków przeznaczonych na pokrycie kosztów związanych z uczestnictwem społeczno-zawodowych organizacji rolników w ponadnarodowych organizacjach rolniczych reprezentujących interesy zawodowe rolników indywidualnych wobec instytucji Unii Europejskiej oraz realizacji planu na 2012 r.
Wskazano, że reprezentacja interesów polskiego rolnictwa wyraża się przede wszystkim poprzez przedstawicielstwo polskich organizacji rolniczych w statutowych organach COPA i COGECA - dwóch największych organizacji rolników w Unii Europejskiej mających wpływ na decyzje Komisji Europejskiej w zakresie Wspólnej Polityki Rolnej, a także w organach innych organizacji np. CEJA (Europejska Rada Młodych Rolników). Polskie organizacje rolnicze w latach 2008-2013 otrzymują dofinansowanie kosztów związanych z ich uczestnictwem w ponadnarodowych organizacjach rolniczych, w formie dotacji celowej, według zasad określonych w przepisach ustawy z dnia 14 grudnia 1995 r. o izbach rolniczych. Środki finansowe z tytułu dotacji celowej przekazuje organizacjom rolniczym Krajowa Rada Izb Rolniczych.
W trakcie dyskusji ze strony gości głos zabrali przedstawiciele rolniczych organizacji społeczno-zawodowych uczestniczący w ww. ponadnarodowych organizacjach. Zainteresowani mieli okazję złożyć raport z wykorzystania dotacji celowej w 2011 r. i zgłosić opinie. W 2011 r. z dofinansowania korzystały następujące organizacje rolnicze: Krajowa Rada Izb Rolniczych, Związek Zawodowy Rolnictwa „Samoobrona”, Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych, Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność”, Związek Zawodowy Centrum Narodowe Młodych Rolników, Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, Związek Zawodowy Rolników „Ojczyzna”, Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku, Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego i Federacja Związków Pracodawców-Dzierżawców i Właścicieli Rolnych.
Łącznie organizacje wykorzystały 4.131.099,11 zł.
Ponadto w dyskusji padały zastrzeżenia dotyczące podziału puli środków na funkcjonowanie poszczególnych organizacji, zarzucano niesprawiedliwy podział, z drugiej strony argumentowano, że korzystanie z tych środków to przywilej, a nie konieczność. Postulowano o stworzenie jednego biura w Brukseli, tym sposobem można by wygenerować oszczędności. Dyskutowano także nad nowelizacją ustawy o związkach zawodowych rolników indywidualnych oraz ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników i izbach rolniczych.