europejskie forum rolników 2025

Z prac Sejmowej Komisji Rolnictwa

5 stycznia 2016
Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi 23 maja  rozpatrzyła poprawkę zgłoszoną w czasie drugiego czytania do projektu ustawy o zmianie ustawy o wyrobie napojów spirytusowych oraz o rejestracji i ochronie oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych .Komisja wnosi o jej odrzucenie.
Poprawka miała na celu dodanie do katalogu surowców do produkcji „polskiej wódki” kukurydzy. Poprawka przywracała również usunięty przez Komisję wymóg, aby wszystkie etapy produkcji i rozlewu w opakowania jednostkowe odbywały się na terytorium Polski.

Komisja wysłuchała  również informacji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o
 efektach i wynikach prac Międzyresortowego Zespołu ds. Zwiększania Przejrzystości Rynku Artykułów Rolno-Spożywczych i Poprawy  Funkcjonowania Łańcucha Żywnościowego oraz  o stanie prac nad ustawą o utworzeniu Funduszu Gwarantowanych Świadczeń za Sprzedane Produkty Rolne.
Informacje przedstawił sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Kazimierz Plocke.
Zespół podjął prace zmierzające do zdiagnozowania istniejących problemów, rozpoznania funkcjonowania tego segmentu rynku w innych krajach i rozwiązania problemów w oparciu o Kodeks Dobrych Praktyk Handlowych, którego projekt opracowano. Przygotowano również koncepcję monitoringu cen artykułów rolno-spożywczych oraz we współpracy z Ministerstwem Gospodarki założenia do zmiany ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych.

Komisja wysłuchała  także informacji Ministra Sprawiedliwości o działaniach instytucji państwowych podejmowanych w sprawach rolników pokrzywdzonych przez nieuczciwych kontrahentów.
Informację przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości - Grzegorz Wałejko
Konkretne postępowania sądowe z udziałem rolników których wierzytelności nie zostały zaspokojone były przedmiotem zainteresowania ministerstwa w 2011 roku. Nadzór ministerstwa nad sprawami upadłościowymi został uchylony z dniem 28 marca br. w związku z wejściem w życie przepisów ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw.
Dokonana przez resort analiza obowiązujących przepisów prawnych wskazuje na brak podstaw prawnych do wprowadzania szczególnych rozwiązań dotyczących pokrzywdzonych rolników, gdyż mogłoby to pozostawać w sprzeczności z zasadą równości wobec prawa.
W dyskusji posłowie oraz przedstawiciele organizacji uznali działania Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwa Sprawiedliwości za niewystarczające oraz zgłosili projekt dezyderatu, który zostanie rozpatrzony na następnym posiedzeniu Komisji.
W posiedzeniu uczestniczył podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Bogdan Dombrowski.


POWIĄZANE

Początek kwietnia przyniósł dawno niewidziany wzrost cen benzyny na stacjach. Na...

Uszczelnić granice i zapewnić realną pomoc rolnikom w obliczu zagrożenia pryszcz...

Według Oil World eskalacja napięć handlowych na świecie może zwiększyć niedobór ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę