Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi 23 maja rozpatrzyła poprawkę zgłoszoną w czasie drugiego czytania do projektu ustawy o zmianie ustawy o wyrobie napojów spirytusowych oraz o rejestracji i ochronie oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych .Komisja wnosi o jej odrzucenie.
Poprawka miała na celu dodanie do katalogu surowców do produkcji „polskiej wódki” kukurydzy. Poprawka przywracała również usunięty przez Komisję wymóg, aby wszystkie etapy produkcji i rozlewu w opakowania jednostkowe odbywały się na terytorium Polski.
Komisja wysłuchała również informacji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o
efektach i wynikach prac Międzyresortowego Zespołu ds. Zwiększania Przejrzystości Rynku Artykułów Rolno-Spożywczych i Poprawy Funkcjonowania Łańcucha Żywnościowego oraz o stanie prac nad ustawą o utworzeniu Funduszu Gwarantowanych Świadczeń za Sprzedane Produkty Rolne.
Informacje przedstawił sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Kazimierz Plocke.
Zespół podjął prace zmierzające do zdiagnozowania istniejących problemów, rozpoznania funkcjonowania tego segmentu rynku w innych krajach i rozwiązania problemów w oparciu o Kodeks Dobrych Praktyk Handlowych, którego projekt opracowano. Przygotowano również koncepcję monitoringu cen artykułów rolno-spożywczych oraz we współpracy z Ministerstwem Gospodarki założenia do zmiany ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych.
Komisja wysłuchała także informacji Ministra Sprawiedliwości o działaniach instytucji państwowych podejmowanych w sprawach rolników pokrzywdzonych przez nieuczciwych kontrahentów.
Informację przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości - Grzegorz Wałejko
Konkretne postępowania sądowe z udziałem rolników których wierzytelności nie zostały zaspokojone były przedmiotem zainteresowania ministerstwa w 2011 roku. Nadzór ministerstwa nad sprawami upadłościowymi został uchylony z dniem 28 marca br. w związku z wejściem w życie przepisów ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw.
Dokonana przez resort analiza obowiązujących przepisów prawnych wskazuje na brak podstaw prawnych do wprowadzania szczególnych rozwiązań dotyczących pokrzywdzonych rolników, gdyż mogłoby to pozostawać w sprzeczności z zasadą równości wobec prawa.
W dyskusji posłowie oraz przedstawiciele organizacji uznali działania Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwa Sprawiedliwości za niewystarczające oraz zgłosili projekt dezyderatu, który zostanie rozpatrzony na następnym posiedzeniu Komisji.
W posiedzeniu uczestniczył podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Bogdan Dombrowski.
8973685
1