Ptak_Waw_CTR_2024

Z prac Sejmowej Komisji Rolnictwa

5 stycznia 2016
Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi 15 marca wysłuchała informacji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o programie polityki Rady Ministrów w stosunku do działu administracji rządowej „Rybołówstwo”, w szczególności w odniesieniu do rybactwa śródlądowego i rybołówstwa morskiego, racjonalnego gospodarowania żywymi zasobami morza, gospodarki rybnej i organizacji rynku rybnego - organizacji producentów rybnych, związków organizacji producentów rybnych i organizacji międzybranżowych. Ponadto informacji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat funkcjonowania programu operacyjnego „Ryby 2007-2013”, ze szczególnym uwzględnieniem osi 2.2 (dopłaty wodno-środowiskowe) oraz osi 4 (działalność lokalnych grup rybackich).
Informacje przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Andrzej Butra.
W 2011 roku dostawy ryb i przetworów rybnych na rynek krajowy były o około 5% niższe niż w 2010 r., co oznacza, że spożycie ryb i przetworów rybnych w 2011 r. wyniosło 12,40 kg na mieszkańca i było niższe o 0,75 kg od spożycia w 2010 r.
Oś priorytetowa 2 to „Akwakultura, rybołówstwo śródlądowe, przetwórstwo i obrót produktami rybołówstwa i akwakultury”, w niej mieszczą się działania wodno-środowiskowe, w ramach których zostało złożonych 697 wniosków o dofinansowanie, w wartości sięgającej około 282% limitu zaplanowanych na ten cel środków finansowych (wysokość limitu to kwota 37 mln euro).
Głównymi celami osi 4 są: minimalizacja zaniku sektora rybackiego, rekonwersja obszarów dotkniętych zmianami w sektorze oraz poprawa jakości życia w społecznościach rybackich. W kraju działa 48 lokalnych grup rybackich, najwięcej (8) w województwie pomorskim, najmniej (po 1) w województwach: lubelskim, łódzkim, mazowieckim, opolskim i podlaskim. Z całej kwoty alokacji dla tej osi najwięcej (324 mln zł) przypadło lokalnym grupom rybackim w województwie pomorskim, zaś najmniej (16,5 mln zł) lokalnej grupie rybackiej w województwie łódzkim.

Komisja rozpatrzyła też  informację Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego o wynikach powszechnego spisu rolnego w 2010 roku.
Informację przedstawili: dyrektor Departamentu Rolnictwa GUS - Artur Łączyński oraz dyrektor Departamentu Pracy GUS - Agnieszka Zgierska.
Pierwszy od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej spis miał dostarczyć informacji z dziedziny rolnictwa w zakresie i terminach określonych przez Komisję Europejską, zapewnić bazę informacyjną o gospodarstwach rolnych i związanych z nimi gospodarstwach domowych, konieczną dla realizacji krajowej, regionalnej i lokalnej polityki rolnej i społecznej na wsi oraz pokazać zmiany, jakie zaszły w rolnictwie na przestrzeni lat 2002-2010.
W porównaniu ze spisem z 2002 r. o ponad 25% spadła liczba gospodarstw najmniejszych (do 5 ha użytków rolnych) i jednocześnie wzrosła o ponad 34% liczba gospodarstw największych (o powierzchni ponad 50 ha użytków rolnych). Odnotowano wzrost pogłowia bydła ogółem, przy jednoczesnym spadku pogłowia krów mlecznych. Nieznacznemu zmniejszeniu uległa powierzchnia zasiewów, przy czym wzrosły powierzchnie zasiewów zbóż i rzepaku, zmniejszyły się powierzchnie uprawy ziemniaków i buraków cukrowych. Konsekwencją są odpowiednie zmiany w wyposażeniu gospodarstw rolnych w sprzęt (ubyło kombajnów buraczanych i ziemniaczanych, przybyło ciągników, kombajnów zbożowych oraz opryskiwaczy polowych i sadowniczych).
W dyskusji podkreślono znaczenie zebranych w spisie szczegółowych informacji o jednostkach funkcjonujących w rolnictwie, sytuacji społeczno-demograficznej i ekonomicznej rolników oraz o prowadzonej produkcji rolnej dla prognozowania i planowania rozwoju gospodarki rolnej i poprawy standardu życia na wsi.



POWIĄZANE

Decyzja o zainstalowaniu kotła na ekogroszek może znacząco wpłynąć na komfort i ...

W minionym roku na polskich drogach w czasie Wszystkich Świętych doszło do 118 w...

Przechowywanie warzyw w odpowiednich warunkach to klucz do zachowania ich świeżo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę