Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi 1 października rozpatrzyła uchwałę Senatu RP o stanowisku w sprawie ustawy o zmianie ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej .
Senat zaproponował 2 poprawki. Komisja wnosi o przyjęcie obu poprawek.
Poprawka nr 1 ma na celu wyeliminowanie wątpliwości interpretacyjnych, jakie mogłyby powstać w związku z posłużeniem się odmiennym sformułowaniem na określenie analogicznych czynności Inspekcji Weterynaryjnej. W ustawie nowelizowanej, w dodawanym do art. 16 ust. 1 pkt 1a, użyto określenia "ochronne szczepienia i badania rozpoznawcze", natomiast w ustawie nowelizującej zastosowano formułę "szczepienia ochronne lub badania rozpoznawcze". Senat uznał tę ostatnią za prawidłową. Poprawka nr 2 precyzuje określenie podmiotu, z którym powiatowy lekarz weterynarii będzie zawierał umowę o wykonywanie czynności Inspekcji Weterynaryjnej.
Sprawozdawca – poseł Krzysztof Jurgiel (PiS).
Komisja dysponowała opinią KIE stanowiąca, iż poprawki nie są objęte zakresem prawa Unii Europejskiej.
W posiedzeniu uczestniczył sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Kazimierz Plocke.
Na kolejnym posiedzeniu, Komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych oraz niektórych innych ustaw .
W trakcie drugiego czytania zgłoszono 4 poprawki. Komisja wnosi o przyjęcie trzech poprawek i odrzucenie jednej poprawki.
Poprawki, które Komisja proponuje przyjąć mają charakter porządkowy.
Poprawka, którą Komisja proponuje odrzucić zakładała podawanie do publicznej wiadomości danych przedsiębiorstwa, które dopuściło się zafałszowania informacji podawanych m.in. na etykietach itp.
Sprawozdawca – poseł Michał Szczerba (PO).
Wyznaczono do 2 października termin dla KIE na przedstawienie opinii.
Komisja wysłuchała informacji o realizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007- 2013 oraz o projektach zmian w Programie zapowiadanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Informację przedstawił podsekretarz stany w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Artur Ławniczak..
W dyskusji główną uwagę skupiono na akredytacji dla ARiMR, która została udzielona do 16 października i obejmuje wykonywanie przez agencję płatniczą zadań określonych w załączniku pierwszym do rozporządzenia Komisji (WE) nr 885/2006 w ramach następujących działań PROW 2007- 2013: „Grupy producentów rolnych”, „Renty strukturalne”, „Modernizacja gospodarstw rolnych”, „Zwiększanie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej”, „Ułatwianie startu młodym rolnikom”, ONW, „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej”, „Program rolno-środowiskowy”.
Ponadto w dyskusji pojawiły się wątpliwości co do terminowości wykorzystania wszystkich środków przewidzianych w złożonych wnioskach w roku 2007, dlatego że nie wszystkie działania PROW zyskały akredytację. Zgodnie z deklaracją ARiMR przewiduje się, że do końca czerwca 2009 r. proces akredytacji zostanie zakończony dla wszystkich działań PROW 2007- 2013, natomiast pieniądze musza być wypłacone przez ARiMR do końca 2009 r.
8120080
1