Ptak_Waw_CTR_2024

Z prac Sejmowej Komisji Rolnictwa

3 kwietnia 2008
Na ostatnim swoim posiedzeniu  w dniu 1 kwietnia Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi  wysłuchała informacji dotyczącej kwestii wyboru Marka Gróbarczyka na stanowisko eksperta narodowego Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Morskiego.
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury - Anna Wypych-Namiotko stwierdziła, że Ministerstwo Infrastruktury nie zaopiniowało pozytywnie kandydatury Marka Gróbarczyka, ponieważ stanowisko eksperta narodowego Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Morskiego to stosunkowo niski szczebel i ma charakter czysto techniczny. Według opinii ministerstwa nie jest to stanowisko odpowiednie dla byłego ministra gospodarki morskiej.
Posłowie PiS krytykowali decyzję o nie powołaniu Marka Gróbarczyka na stanowisko eksperta narodowego Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Morskiego, uznając to za decyzję polityczną.
Komisja wysłuchała informacji: o stanie prac nad przygotowaniem dokumentów programowych i legislacyjnych dotyczących wykorzystania środków pomocowych Unii Europejskiej na lata 2007-2013, a w szczególności Krajowego Planu Strategicznego na rzecz Rybołówstwa, Sektorowego Programu Operacyjnego „Rybołówstwo i przetwórstwo ryb 2007-2013”; o stanie prac programowych i legislacyjnych dotyczących spraw działu administracji rządowej – Rybołówstwo, krajowych instrumentów wsparcia ws. rybołówstwa oraz informacji na temat rozporządzenia Komisji (WE) na 169/2008 z dania 25 lutego 2008 r.
Informacje przedstawił sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Kazimierz Plocke.
Powiedział on, że zarówno resortowi rolnictwa jak i rządowi zależy na przywróceniu normalnych relacji z KE - podkreślił, że Polska przyjęła na siebie obowiązek realizowania Wspólnej Polityki Rybackiej i musi to prawo realizować. W resorcie trwają prace nad kluczowymi ustawami dla tej gałęzi gospodarki narodowej (przywołał ustawę o organizacji rynku rybnego, o rybołówstwie morskim, o rybactwie śródlądowym oraz o akwakulturze).
Zaznaczył, że do 30 kwietnia br. strona polska musi przekazać do KE dokumenty legislacyjne i programowe dotyczące środków pomocowych UE na lata 2007-2013, w szczególności Krajowego Planu Strategicznego na rzecz Rybołówstwa, Programu Operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013”. Jeżeli akceptacja KE w odniesieniu do ww. dokumentu nastąpiłaby w czerwcu bądź w lipcu, to jeszcze w tym roku rybacy mogliby składać wnioski o unijne programy wsparcia. Podkreślił, że udało się uzyskać porozumienie w sprawie kwoty połowowej dorsza, a także zniwelować skutki nałożonej kary na rybaków za przekroczone połowy dorsza w 2007 r., m.in. rozłożono kwotę zwrotu dorsza na 4 lata.
Aktualnie trwa proces uzgadniania z KE Planu Działania dla Polski, którego częściami składowymi są: Plan Restrukturyzacji Floty Bałtyckiej oraz Plan Kontroli. Potrzeba opracowania tego dokumentu zaistniała właśnie w związku z zarzucanym Polsce przełowieniem kwoty dorsza w ubiegłym roku.
Minister stwierdził, że resortowi zależy na przywróceniu potencjału połowowego dla rybołówstwa dalekomorskiego. Padło zapewnienie, że jeśli chodzi o akcje promujące polski rynek rybny to na pewno w najbliższym czasie zostaną uruchomione lokalne centra pierwszej sprzedaży ryb wspomagające ich zbyt.
Komisja postanowiła kontynuować rozpatrywanie tego tematu na następnym posiedzeniu, które odbędzie się 8 kwietnia br.
W posiedzeniu uczestniczyli: zastępca prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - Zofia Szalczyk, prezes Krajowej Izby Producentów Ryb - Kazimierz Wojnicz, wiceprezes Stowarzyszenia Armatorów Rybackich - Grzegorz Buda oraz przewodniczący Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność” - Jerzy Chróścikowski.


POWIĄZANE

Decyzja o zainstalowaniu kotła na ekogroszek może znacząco wpłynąć na komfort i ...

W minionym roku na polskich drogach w czasie Wszystkich Świętych doszło do 118 w...

Przechowywanie warzyw w odpowiednich warunkach to klucz do zachowania ich świeżo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę