Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Z prac Sejmowej Komisji Rolnictwa

3 kwietnia 2008
Na ostatnim swoim posiedzeniu  w dniu 1 kwietnia Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi  wysłuchała informacji dotyczącej kwestii wyboru Marka Gróbarczyka na stanowisko eksperta narodowego Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Morskiego.
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury - Anna Wypych-Namiotko stwierdziła, że Ministerstwo Infrastruktury nie zaopiniowało pozytywnie kandydatury Marka Gróbarczyka, ponieważ stanowisko eksperta narodowego Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Morskiego to stosunkowo niski szczebel i ma charakter czysto techniczny. Według opinii ministerstwa nie jest to stanowisko odpowiednie dla byłego ministra gospodarki morskiej.
Posłowie PiS krytykowali decyzję o nie powołaniu Marka Gróbarczyka na stanowisko eksperta narodowego Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Morskiego, uznając to za decyzję polityczną.
Komisja wysłuchała informacji: o stanie prac nad przygotowaniem dokumentów programowych i legislacyjnych dotyczących wykorzystania środków pomocowych Unii Europejskiej na lata 2007-2013, a w szczególności Krajowego Planu Strategicznego na rzecz Rybołówstwa, Sektorowego Programu Operacyjnego „Rybołówstwo i przetwórstwo ryb 2007-2013”; o stanie prac programowych i legislacyjnych dotyczących spraw działu administracji rządowej – Rybołówstwo, krajowych instrumentów wsparcia ws. rybołówstwa oraz informacji na temat rozporządzenia Komisji (WE) na 169/2008 z dania 25 lutego 2008 r.
Informacje przedstawił sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Kazimierz Plocke.
Powiedział on, że zarówno resortowi rolnictwa jak i rządowi zależy na przywróceniu normalnych relacji z KE - podkreślił, że Polska przyjęła na siebie obowiązek realizowania Wspólnej Polityki Rybackiej i musi to prawo realizować. W resorcie trwają prace nad kluczowymi ustawami dla tej gałęzi gospodarki narodowej (przywołał ustawę o organizacji rynku rybnego, o rybołówstwie morskim, o rybactwie śródlądowym oraz o akwakulturze).
Zaznaczył, że do 30 kwietnia br. strona polska musi przekazać do KE dokumenty legislacyjne i programowe dotyczące środków pomocowych UE na lata 2007-2013, w szczególności Krajowego Planu Strategicznego na rzecz Rybołówstwa, Programu Operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013”. Jeżeli akceptacja KE w odniesieniu do ww. dokumentu nastąpiłaby w czerwcu bądź w lipcu, to jeszcze w tym roku rybacy mogliby składać wnioski o unijne programy wsparcia. Podkreślił, że udało się uzyskać porozumienie w sprawie kwoty połowowej dorsza, a także zniwelować skutki nałożonej kary na rybaków za przekroczone połowy dorsza w 2007 r., m.in. rozłożono kwotę zwrotu dorsza na 4 lata.
Aktualnie trwa proces uzgadniania z KE Planu Działania dla Polski, którego częściami składowymi są: Plan Restrukturyzacji Floty Bałtyckiej oraz Plan Kontroli. Potrzeba opracowania tego dokumentu zaistniała właśnie w związku z zarzucanym Polsce przełowieniem kwoty dorsza w ubiegłym roku.
Minister stwierdził, że resortowi zależy na przywróceniu potencjału połowowego dla rybołówstwa dalekomorskiego. Padło zapewnienie, że jeśli chodzi o akcje promujące polski rynek rybny to na pewno w najbliższym czasie zostaną uruchomione lokalne centra pierwszej sprzedaży ryb wspomagające ich zbyt.
Komisja postanowiła kontynuować rozpatrywanie tego tematu na następnym posiedzeniu, które odbędzie się 8 kwietnia br.
W posiedzeniu uczestniczyli: zastępca prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - Zofia Szalczyk, prezes Krajowej Izby Producentów Ryb - Kazimierz Wojnicz, wiceprezes Stowarzyszenia Armatorów Rybackich - Grzegorz Buda oraz przewodniczący Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność” - Jerzy Chróścikowski.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę