Jaki będzie ten rok dla pomorskiego rolnictwa zastanawiano 3 kwietnia w Pruszczu Gdańskim podczas wspólnego posiedzenia zarządu Pomorskiej Izby Rolniczej z Komisją Budżetową oraz Komisją Rewizyjną PIR.
Prognozy ,a szczególnie te pochodzące z rynku wieprzowiny nie napawają zbytnim optymizmem. Od momentu wykrycia bowiem Afrykańskiego Pomoru Świń na terytorium Polski, granice większości poza unijnych rynków zbytu są dla polskiego mięsa zamknięte. Większość czołowych dla polskiego eksportu krajów, to rynki pozaeuropejskie, które w związku z wykryciem ASF wśród dwóch dzików w Polsce, są obecnie zamknięte.
Według szacunków Związku Polskie Mięso zakaz eksportu wieprzowiny generuje straty na poziomie ok. 10 mln złotych każdego dnia (mięso oraz przetwory). Rolnicy i przetwórcy obawiają się, że w niedługim czasookresie zakaz eksportu obejmie inne produkty rolno-spożywcze (drób, jajka, mleko i przetwory mleczne, owoce i warzywa). Wstrzymanie eksportu to nie tylko cios dla branży mięsnej, ale i dramat dla wielu tysięcy rolników. Produkcja trzody chlewnej przez lata była najważniejszą gałęzią produkcji rolniczej w Polsce. Jeszcze w 2000 roku stanowiła 37,6% towarowej produkcji zwierzęcej i 23,5% towarowej produkcji rolniczej. Ostatnie dane wskazują, że pogłowie trzody chlewnej końcu listopada 2013 r. liczyło 10994,4 tys. sztuk, wykazując w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku spadek o 1,2 %. Obecna sytuacja zakazu eksportu, może doprowadzić do dalszego, dramatycznego spadku pogłowia trzody chlewnej i pozbawienia środków do życia wielu tysięcy rodzin rolniczych.
Podczas spotkania Pruszczu Gdańskim omówiono również zmiany do prowizorium budżetu na rok 2014 oraz realizację i wykonanie budżetu za rok 2013. Komisja Budżetowa jednogłośnie zatwierdziła budżet na rok 2014. Natomiast Komisja Rewizyjna pozytywnie zaopiniowała i zaakceptowała wykonanie budżetu za rok 2013.