Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Z prac Parlamentu Europejskiego

30 września 2008

Rosną ceny energii
Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie rosnących cen energii i ropy, w której apeluje do ograniczenia zapotrzebowania na energię, poprawy wydajności energetycznej, dywersyfikacji dostaw oraz zmniejszenia zależności importowej i rozwoju odnawialnych źródeł energii. Parlament dostrzega, że pomimo spadku cen ropy w ostatnim okresie, konsumenci nadal płacą wyższe ceny za energię. UE powinna objąć główną rolę w dialogu z największymi dostawcami surowców energetycznych.

Ograniczanie popytu
 
Parlament Europejski widzi konieczność obniżenia zapotrzebowania na energię, dlatego wzywa do propagowania odnawialnych źródeł energii i wydajności energetycznej, dywersyfikacji dostaw oraz do zmniejszenia zależności od importu paliw kopalnych. Zdaniem posłów, taka zmiana zwiększy stabilność na rynkach energii, przyniesie konsumentom długoterminowe korzyści cenowe i pozwoli zrealizować cele z Kioto.
 
Odnawialne źródła energii i rozsądne nią gospodarowanie zmniejszają zależność Europy od importu energii oraz polityczne i gospodarcze ryzyko związane z importem.
 
Ubóstwo energetyczne
 
Parlament podtrzymuje swoje stanowisko z pierwszego czytania dyrektyw zmieniających dyrektywy 2003/54/WE (sprawozdanie  MORGAN (PSE, GB)) i 2003/55/WE (sprawozdanie  LA RUSSY (UEN, IT)) i uważa, że Komisja powinna przedstawić komunikat w sprawie rozwiązania problemu ubóstwa energetycznego w Unii Europejskiej. Posłowie wzywają państwa członkowskie, by określiły krajowe definicje ubóstwa energetycznego i opracowały krajowe plany działania w celu zlikwidowania ubóstwa energetycznego.
 
Posłowie dostrzegają, że ceny ropy naftowej spadły w ciągu ostatnich kilku tygodni do 100 dolarów za baryłkę, ale konsumenci w dalszym ciągu płacą za energię wyższe ceny, które nie zawsze w pełni odzwierciedlają spadkowe wahania cen ropy naftowej. Dlatego Parlament wzywa Komisję do monitorowania sytuacji cenowej, a szczególnie kwestii, na ile konsumenci odczuwają wpływ wzrostu lub spadku cen.
 
Wspólna polityka energetyczna
 
W sprawach polityki energetycznej UE powinna mówić jednym głosem. Parlament podkreśla ponownie znaczenie wspólnej polityki energetycznej UE oraz zaangażowania w europejską politykę sąsiedztwa. UE powinna objąć wiodącą rolę w dialogu na temat energii z głównymi krajami dostarczającymi ropę i gaz. Posłowie z zadowoleniem przyjmują zamysł organizacji szczytu gromadzącego państwa będące konsumentami i producentami ropy i gazu, mającego na celu osiągnięcie większej stabilności cen, większej przewidywalności dostaw oraz wprowadzenia płatności w euro.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę