Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Z poprzedniej epoki, a działa

9 września 2005

Gminne spółdzielnie Samopomoc Chłopska kojarzą się głównie z poprzednią epoką. Wielu z nas zapewne sądziło, że po 1989 roku geesy zniknęły z polskiego krajobrazu i ich odpowiedników można poszukiwać co najwyżej za wschodnią granicą. Na przykład u wywodzącego się z nurtu socjalistycznej spółdzielczości białoruskiego prezydenta Łukaszenki. Tymczasem co trzecia gminna spółdzielnia przetrwała trudny okres transformacji. Te, które pozostały, nie najgorzej radzą sobie w drapieżnych czasach gospodarki rynkowej.

Należy się tylko cieszyć, że geesy nadal działają. Zatrudniają nawet po kilkaset osób na terenach często zagrożonych strukturalnym bezrobociem. Co ważne, notują coraz lepsze wyniki finansowe.

Jaka jest recepta na dobre rezultaty? Przede wszystkim specjalizacja. Czasy, kiedy geesy monopolizowały handel, produkcję czy usługi w małych miejscowościach, bezpowrotnie minęły. Konkurencja ze strony firm, czy polskich, czy zagranicznych, jest bardzo duża.

Gminne spółdzielnie na brak problemów nie narzekają. Pomijając już kojarzącą się z czasami socjalizmu nazwę, najważniejszy problem to brak odpowiednich przepisów prawnych umożliwiających im sprawne działanie. Geesy nie mogą być na przykład przekształcane w firmy. A przecież z niektórych z nich mogłyby powstać dobrze zarządzane, wyspecjalizowane, nowoczesne przedsiębiorstwa.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę