,,Z Naturą 2000 za pan brat’’ to nazwa projektu realizowanego przez Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie we współpracy z Małopolską Izbą Rolniczą. Jak informuje Małopolska Izba Rolnicza jest to zadanie z zakresu edukacji ekologicznej, w ramach którego przeprowadzonych zostanie 50 spotkań szkoleniowych – jedno dla doradców rolniczych, oraz 49 szkoleń dla rolników gospodarujących na obszarach Natura 2000, właścicieli gospodarstw ekologicznych i agroturystycznych, przedstawicieli lokalnych samorządów oraz społeczności gospodarującej i zamieszkującej na obszarach objętych siecią Natura 2000.
Spotkania organizowane są w gminach, w których obszar objęty ochroną w ramach programu N 2000 wynosi więcej niż 10% powierzchni gminy
Celem szkoleń jest poszerzenie wiedzy rolników na temat zasad funkcjonowania sieci N 2000 i obowiązujących przepisów prawnych, wartości przyrodniczych występujących na terenie danej gminy, potrzeby ochrony bioróżnorodności oraz wpływu działalności rolniczej na przetrwanie rzadkich gatunków zwierząt i roślin, zasad postępowania na terenach cennych przyrodniczo – ograniczeń i korzyści wynikających z gospodarowania na obszarach N 2000, roli lokalnych społeczności w tworzeniu planów działań ochronnych.
Podczas spotkań( października – grudzień 2013 ) jak podkreśla MIR rolnicy będą mieli możliwość poruszyć problemy przyrodnicze i środowiskowe dotyczące ich gminy. Uczestnicy szkoleń otrzymają materiały informacyjne oraz będą mogli wziąć udział w konkursie wiedzy związanym z tematyką szkoleń.
Projekt dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie w ramach zadań nieinwestycyjnych z zakresu edukacji ekologicznej w województwie małopolskim w 2013 roku.