Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Z dowodem po Europie

15 stycznia 2003

Być może już za trzy miesiące obywatele Polski i dziewięciu innych krajów kandydujących będą mogli jeździć do krajów obecnej Unii Europejskiej na podstawie dowodu osobistego, a nie jak obecnie – paszportu.

Jak się dowiedzieliśmy w Berlinie, kilka krajów UE rozważa taki gest. Podróżowanie na podstawie dobrze zabezpieczonego przed fałszerstwem dowodu (w przypadku Polski chodzi o nowe, plastikowe dowody) miałoby według tych nieoficjalnych informacji być możliwe tuż po podpisaniu traktatu akcesyjnego w Atenach 16 kwietnia br.

Źródła "Gazety" w niemieckim rządzie nie potwierdziły jednak wczoraj tych informacji, choć przyznały, że Niemcy już jakiś czas temu zaproponowały w Brukseli takie udogodnienie przynajmniej w stosunku do Polaków. Rozmowy w gronie Piętnastki nie przyniosły jednak wspólnego rozwiązania. Obecnie np. Węgrzy i Słoweńcy mogą jeździć do Austrii bez paszportu, gdyż porozumienia między tymi krajami zawarto, nim Wiedeń przystąpił do porozumienia z Schengen regulującego m.in. zasady przekraczania granicy zewnętrznej UE.

Także źródła w Komisja Europejskiej nie potwierdziły doniesień z Berlina. Polski MSZ miał jednak takie sygnały. Nasi dyplomaci w Brukseli zastrzegali, że inicjatywa może być w bardzo wczesnym stadium rozważań i konkrety jeszcze nie dotarły do Komisji. Jeden z naszych rozmówców sugerował, że inicjatywa może być lada dzień omawiana na jednej z grup roboczych sekretariatu Rady Ministrów Unii w Brukseli.

Źródła "Gazety" w Komisji przyznały, że stara unijna dyrektywa z lat 60. może być podstawą do przekraczania przez Polaków unijnej granicy na podstawie nowych dowodów. Warunkiem jest jednak dogadanie się w tej sprawie z Niemcami, którym należałoby przedstawić wzory naszych dowodów tożsamości, przekonać, że są trudne do podrobienia i że mogą być traktowane jako "ważny dokument podróżny".


POWIĄZANE

Czy uprawa kukurydzy jest opłacalna? Co roku, po zakończonych żniwach producenci...

Kwestie bezpieczeństwa żywnościowego muszą być traktowane przez polityków tak po...

Innowacje biotechnologiczne w służbie biogospodarki Rola biotechnologii w rozwoj...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę