Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

XIV Zgromadzenie KZBS

8 września 2004

9 września w Strykowie niedaleko Łodzi odbędzie się XIV Walne Zgromadzenie Krajowego Związku Banków Spółdzielczych. Zgromadzenia takie odbywają się co roku. To jednak wieńczy czteroletnią kadencję jego statutowych organów. W Polsce działa dzisiaj blisko sześćset w pełni samodzielnych i samorządnych banków spółdzielczych. Krajowy Związek do którego przynależność deklaruje prawie dwie trzecie banków nie jest krajową centralą, administracyjną czapka. Stanowi odpowiednik izby gospodarczej. Jest największą krajową reprezentacją powołaną do wyrażania opinii i potrzeb banków spółdzielczych ich udziałowców i klientów.

Zakres działalności KZBS jest szeroki. Oprócz zadań polegających na artykułowaniu potrzeb i obaw swoich członków, KZBS przyjął na siebie obowiązek organizacji lobbującej na rzecz spółdzielczości bankowej. Że taka w dzisiejszych czasach jest potrzebna, przy ostrej konkurencji na rynku finansowym w Polsce nie ulega wątpliwości. W tej rywalizacji banki spółdzielcze kładą na szali ponad wiekową tradycję, przywiązanie do lokalnych społeczności, i co dzisiaj jest już w polskim świecie finansów rzadkością, odrębność polegającą na wyłącznie polskim pochodzeniu ich kapitałów. Środowiska w których dotąd działały, zwłaszcza po akcesji Polski do Unii Europejskiej, stały się ogniskiem zainteresowania komercyjnych instytucji finansowych.

Jak do tej pory atak na pozycje banków spółdzielczych nie przyczynił im wiele szkody. Ponad dwa i pół miliona członków i ponad dziesięciomilionowa rzesza i klientów, ponad ośmioprocentowy udział banków spółdzielczych w ogólnopolskiej masie udzielonych w 2003 roku kredytów i depozytów mówią same za siebie. Z obserwacji przepływu środków unijnych do polskich rolników i większości gminnych wynika, że zaufanie jakim darzą klienci banków spółdzielczych swoje banki nie zostało zachwiane.

O czym będą radzić delegaci ma Walnym Zgromadzeniu. Kondycja banków spółdzielczych, jest dobra. Mają wysoką ocenę Narodowego Banku Polskiego i Głównego Inspektoratu Nadzoru Bankowego i co najważniejsze ich udziałowców i klientów. Teraźniejszość stawia jednak przed bankami spółdzielczymi nowe wyzwania. Jak lepiej artykułować potrzeby banków i ich klientów, jak utrzymać sprawdzony przez ponad sto lat ich spółdzielczy samorządny charakter.

Na tle całego systemu bankowego wyniki banków spółdzielczych prezentują się pozytywnie. Ich wynik finansowy wyniósł 11,24% sektora bankowego ( wzrost o ponad 58 % w stosunku do roku 2001). W porównaniu z bankami komercyjnymi bardzo dobrze wyglądają wskaźniki kosztów, zwrotu na kapitale i aktywów. Coraz lepsze zarządzanie ryzykiem w powiązaniu z bardzo dobrą znajomością klientów powoduje, że problem „ złych kredytów dotyka banki spółdzielcze w kilkukrotnie niższym stopniu niż innych. Polskie banki spółdzielcze zakończyły etap konsolidacji.

Obawy Krajowego Związku Banków Spółdzielczych budzi jednak nierówność prawa dotycząca wszystkich instytucji finansowych, narzucana konieczność osiągnięcia do roku 2007 przez poszczególne banki progów kapitałowych w wysokości 1 mln. euro co grozić może likwidacja lub wymuszonym wchłonięciem przez większe banki spółdzielcze tych najmniejszych ponad stu gminnych banków, agresywna polityka konkurencyjna banków komercyjnych i instytucji parabankowych jak SKOK – i Poczta Polska wkraczających na obszary tradycyjnie obsługiwane przez banki spółdzielcze.

Przed nowymi władzami KZBS jako bankowej izby gospodarczej w nowej kadencji stoją także wyzwania polegające na wyzwania na podnoszeniu umiejętności ich kadr, upowszechnianiu nowoczesności w dziedzinie obsługi, technologii i techniki operacji bankowych oraz umacnianiu więzi wewnątrz sektora bankowości spółdzielczej.


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę