Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

XIII Finał WOŚP

10 stycznia 2005

"Zróbmy tak, aby XIII Finał po raz kolejny przeszedł do historii. Trzy, dwa, jeden, zero, start - ruszamy!" - takimi słowami Jurek Owsiak zainaugurował o godz. 10.20 w studiu Telewizji Polskiej w Warszawie XIIi Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Pieniądze zebrane podczas XIII Finału Wielkiej Orkiestry będą przeznaczone na zakup sprzętu diagnostycznego w neonatologii (leczenie noworodków i wcześniaków) i pediatrii.

"Jest to coś niesamowitego, coś abstrakcyjnego, że możemy być razem z wami. To, co tutaj wszystko widać, ten cały sprzęt jest kupiony dzięki Orkiestrze, dzięki temu, że jesteście razem z nami, że graliście, że nie opuściliście nas" - powiedział Jurek Owsiak

W całej Polsce na rzecz WOŚP kwestowało w niedzielę blisko 120 tys. wolontariuszy. W wielu miastach pojawili się oni już od wczesnego rana. Na ulicach, w autobusach i innych miejscach coraz więcej osób nosiło przyklejone do ubrań czerwone serduszka - znak, że wrzucili już pieniądze do puszek Orkiestry.

Zbiórki były prowadzone także m.in. Berlinie, Nowym Jorku, Chicago, Brukseli, Kairze oraz w obozach wojskowych w Iraku.

Na licytacje, które rozpoczęły się w polskich miastach przed kilkoma dniami, wystawiono ponad 5 tys. przedmiotów. Są wśród nich m.in. honorowy tytuł kasztelana zamku w Łęczycy, koszulka Ronaldo z jego autografem, buty napastnika Realu Madryt - Raula oraz... most w Ostródzie. Zwycięzca licytacji będzie miał prawo do umieszczenia własnego imienia na znajdującej się na tym moście tablicy.

Od rana w obozach Echo w Diwanii pieniądze do skrzydlatych tekturowych skarbonek Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zbierali żołnierze polskiego kontyngentu. Datki były zbierane również w Hilli i Kut, gdzie są polscy żołnierze. Trwała licytacja hełmu dowódcy Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe.

W akcję Wielkiej Orkiestry włączyli się też celnicy, którzy kwestowali na przejściach granicznych, a na licytację wystawili m. in. 9-dniowego szczeniaczka - labradora Sylwestra - psa-celnika z Białej Podlaskiej. Celnicy i żołnierze sprzedawali  także grochówkę wojskową za symboliczną złotówkę.

W wielu miastach w ramach XIII Finału odbywały się koncerty i pokazy sztucznych ogni. W Warszawie główna impreza rozpoczęła się w samo południe przed Pałacem Kultury i Nauki. O godz. 20 w stolicy i innych miastach wystrzeliły "Światełka do nieba".

W ciągu dwunastu dotychczasowych finałów zebrano ponad 53 mln 616 tys. dolarów. Zakupiono za nie blisko 16 tys. urządzeń medycznych dla szpitali i placówek zdrowotnych w całej Polsce.

Pierwszy raz WOŚP zagrała 3 stycznia 1993 roku. Zbierano wtedy pieniądze na pomoc dzieciom z chorobami serca. W czasie kolejnych edycji zbierano m.in. na: pomoc szpitalom noworodkowym; zakup sprzętu dla klinik onkologicznych; ratowanie życia dzieci, które uległy wypadkom; ratowanie dzieci z chorobami serca; ratowanie życia noworodków; ratowanie życia dzieci z chorobami nerek; diagnostykę noworodków i niemowląt; ratowanie życia dzieci z wadami wrodzonymi; zakup sprzętu medycznego dla oddziałów niemowlęcych i dzieci młodszych.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę