"Zróbmy tak, aby XIII Finał po raz kolejny przeszedł do historii. Trzy, dwa, jeden, zero, start - ruszamy!" - takimi słowami Jurek Owsiak zainaugurował o godz. 10.20 w studiu Telewizji Polskiej w Warszawie XIIi Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Pieniądze zebrane podczas XIII Finału Wielkiej Orkiestry będą przeznaczone na zakup sprzętu diagnostycznego w neonatologii (leczenie noworodków i wcześniaków) i pediatrii.
"Jest to coś niesamowitego, coś abstrakcyjnego, że możemy być razem z wami. To, co tutaj wszystko widać, ten cały sprzęt jest kupiony dzięki Orkiestrze, dzięki temu, że jesteście razem z nami, że graliście, że nie opuściliście nas" - powiedział Jurek Owsiak
W całej Polsce na rzecz WOŚP kwestowało w niedzielę blisko 120 tys. wolontariuszy. W wielu miastach pojawili się oni już od wczesnego rana. Na ulicach, w autobusach i innych miejscach coraz więcej osób nosiło przyklejone do ubrań czerwone serduszka - znak, że wrzucili już pieniądze do puszek Orkiestry.
Zbiórki były prowadzone także m.in. Berlinie, Nowym Jorku, Chicago, Brukseli, Kairze oraz w obozach wojskowych w Iraku.
Na licytacje, które rozpoczęły się w polskich miastach przed kilkoma dniami, wystawiono ponad 5 tys. przedmiotów. Są wśród nich m.in. honorowy tytuł kasztelana zamku w Łęczycy, koszulka Ronaldo z jego autografem, buty napastnika Realu Madryt - Raula oraz... most w Ostródzie. Zwycięzca licytacji będzie miał prawo do umieszczenia własnego imienia na znajdującej się na tym moście tablicy.
Od rana w obozach Echo w Diwanii pieniądze do skrzydlatych tekturowych skarbonek Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zbierali żołnierze polskiego kontyngentu. Datki były zbierane również w Hilli i Kut, gdzie są polscy żołnierze. Trwała licytacja hełmu dowódcy Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe.
W akcję Wielkiej Orkiestry włączyli się też celnicy, którzy kwestowali na przejściach granicznych, a na licytację wystawili m. in. 9-dniowego szczeniaczka - labradora Sylwestra - psa-celnika z Białej Podlaskiej. Celnicy i żołnierze sprzedawali także grochówkę wojskową za symboliczną złotówkę.
W wielu miastach w ramach XIII Finału odbywały się koncerty i pokazy sztucznych ogni. W Warszawie główna impreza rozpoczęła się w samo południe przed Pałacem Kultury i Nauki. O godz. 20 w stolicy i innych miastach wystrzeliły "Światełka do nieba".
W ciągu dwunastu dotychczasowych finałów zebrano ponad 53 mln 616 tys. dolarów. Zakupiono za nie blisko 16 tys. urządzeń medycznych dla szpitali i placówek zdrowotnych w całej Polsce.
Pierwszy raz WOŚP zagrała 3 stycznia 1993 roku. Zbierano wtedy pieniądze na pomoc dzieciom z chorobami serca. W czasie kolejnych edycji zbierano m.in. na: pomoc szpitalom noworodkowym; zakup sprzętu dla klinik onkologicznych; ratowanie życia dzieci, które uległy wypadkom; ratowanie dzieci z chorobami serca; ratowanie życia noworodków; ratowanie życia dzieci z chorobami nerek; diagnostykę noworodków i niemowląt; ratowanie życia dzieci z wadami wrodzonymi; zakup sprzętu medycznego dla oddziałów niemowlęcych i dzieci młodszych.